Celkový objem bezhotovostních transakcí u obchodníků stoupl meziročně o 13,4 %, tedy o 38 miliard korun. Počet transakcí přitom se zvýšil celkem o více než 22 %. To znamená, že lidé platební kartou u obchodníků platí stále častěji a to i menší částky. Ve srovnání s rokem 2012 došlo k výraznému snížení výše průměrné platby kartou z 600 na 205 Kč v roce loňském.
K uvedenému trendu přispívá i stále oblíbenější využívání bezkontaktních karet, které k říjnu loňského roku tvořily
36 % všech vydaných platebních karet v České republice. V roce 2014 bude tento pokračovat a poměr kontaktních a bezkontaktních karet se bude postupně vyrovnávat.
V meziročním srovnání došlo rovněž k mírnému nárůstu objemu transakcí v bankomatech o necelá 2 %, celkem
o 12,35 miliardy korun. Shodným tempem, tj. o 2 % rostl i celkový počet výběrů z bankomatů. Bankomatů v České republice kontinuálně přibývá, meziročně se jejich počet zvýšil o 134, oproti situaci před deseti lety jich mají ban- kovní klienti k dispozici o 1764 více. Cena jednoho banko- matu se pohybuje v závislosti na konkrétních funkcionali- tách mezi 15 a 30 tisíci eury, s jeho provozem je pak spojena řada dalších nákladů na pronájem, údržbu či zajiš- tění bezpečnosti.
Při srovnání objemu bezhotovostních transakcí u obchodníků a objemu výběrů z bankomatu ovšem zjistíme, že platební karta lidem stále ve velké míře slouží jako nástroj pro platbu v hotovosti, nikoli pro platbu bezhoto- vostní. V celkovém součtu tvořily v roce 2013 výběry z bankomatu téměř 70 % objemu karetních transakcí, platby u obchodníků tedy pouhých 30 %. Přitom z hledis- ka počtu transakcí je poměr obrácený. Důvodem je, že kartou jsou v průměru placeny nižší částky (čemuž napo- máhá i masivní rozšiřování bezkontaktních platebních karet a tzv. NFC transakcí) než jsou vybírány z bankomatů. Téměř 70 % držitelů platebních karet totiž uvedlo prefe- renci platby kartou před hotovostí.
(tz)