INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Klesající výnosy konzervativních investic přiměly řadu Čechů ke změně strategie. Více loni kupovali smíšené fondy s určitým podílem akcií, které mohou vynášet v prostředí nízkých úrokových sazeb více než dluhopisové. V loňském roce se proto aktiva smíšených fondů dle veřejně dostupných zdrojů zvýšila o 61 % (39 miliard korun), až na 103,64 miliardy korun. 10tiletý státní dluhopis má teď výnos jen zhruba 0,60 % ročně. Přesto existuje alternativa. Podle odborníků z otevřeného podílového fondu kvalifikovaných investorů NOVA Green Energy jsou vhodnou alternativou pro tyto investory zelené investice, které mají vysoký výnos a přitom nízké riziko. Investorům některé z nich slibují výnosy 7-9 procent ročně.

Při investování obecně platí, že čím vyšší jsou vyhlídky na zisk, tím vyšší je i riziko ztráty. Právě tomu by se chtěla podle odborníků z otevřeného podílového fondu kvalifikovaných investorů NOVA Green Energy většina českých investorů vyhnout. Až 70 % českých investorů preferuje konzervativnější investiční nástroje s fixní úrokovou sazbou a až 90 % investorů je přitom vysoce citlivých na riziko ztráty. V dnešní době se do popředí zájmu dostávají zelené investice, které ačkoli nejsou v Česku a sousedním Slovensku tolik vyhledávané, na Západě je tomu naopak.

„V západní Evropě jsou fondy, které mají aktiva v obnovitelných zdrojích, velmi vyhledávané. V Rakousku, Švýcarsku a Německu jsou investice do těchto fondů absolutně preferované velkými hráči, penzijními fondy a podobně. Peníze v nich má zainvestováno každý 15tý Němec a například švýcarské fondy skupují daná aktiva po celém světě. Mezi zásadními hráči na trhu patří i církev, která tyto zelené investice nazývá ‚morální investice‘,“ říká předseda investičního výboru NOVA Green Energy Fund Juraj Dvořák a dále podle něj svět masivně podporuje zelené investice. Vnímá je jako společensky odpovědné investování. Vložit do nich svůj kapitál je rozumnou volbou i pro české investory. Doposud k tomu chybělo žádoucí prostředí: nebyly vhodné instrumenty, přes které by se i menší investor mohl podílet na atraktivních výnosech, které tento sektor nabízí, bez toho, aby přímo takovou elektrárnu vlastnil.

Původ skepse a citlivosti na riziko ztráty pramení z absence investiční kultury v Česku, neboť kolektivní investování se u nás začalo formovat až v 90letech. Přelom tisíciletí pak provázely události, které vedly k nestabilitě na finančních trzích, v důsledku čehož byly hned první zkušenosti mnohých českých investorů veskrze špatné.

Za otevřeným podílovým fondem NOVA Green Energy (NGEF) kvalifikovaných investorů stojí zkušení finanční manažeři. Vizí fondu je stát se dlouhodobě úspěšným investičním fondem do obnovitelných zdrojů energie v regionu střední a východní Evropy. Investuje do funkčních elektráren vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů s dlouhodobými odběratelskými smlouvami. Fond chce být nejlepší volbou pro konzervativní investory, kteří očekávají stabilní, vládou garantovaný příjem a přiměřené zhodnocení kapitálu v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Přísný regulační rámec, přehledné nastavení motivací manažerů, renomovaný správce, znalec, auditor i další institucionální partnerské a projektové záruky zabezpečují maximální transparentnost fondu podle vzoru investičních fondů v západní Evropě. Více informací na: http://www.novagreenenergy.eu/cz/.

(tz)

 

 

 

 

 

 

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3