Češi nakoupili v roce 2014 u České mincovny mince, medaile a slitky z drahých kovů dohromady za více jak 465 milionů korun. Zatímco prodej investičních slitků v minulém roce spíše stagnoval, prodej pamětních mincí a medailí vzrostl na 228 milionů korun, což je meziročně nárůst o 16 %. Podle ředitele České mincovny Radka Šulty svědčí výsledky minulého roku o tom, že se Češi začínají zajímat o investice do zlata a stříbra s přidanou hodnotou.
„Když si pořídíte zlatou cihlu, její zhodnocení bude vždy závislé na pohybu ceny zlata a na kurzu české koruny. Pamětní mince či medaile se zhodnocují na základě více faktorů, mezi nimi je například sběratelská hodnota. Dokážou tak růst na ceně, i když jde zlato na burze dolů,“ uvedl Šulta. Jako příklad uvádí zvýšený zájem o letošní emise českých pamětních mincí.
Náklad mincí je pro zhodnocení zcela zásadní parametr
V květnu mincovna vyrazila pro Českou národní banku celkem 8 600 Kč kusů zlatých mincí s motivem Jizerského mostu na trati Tanvald – Harrachov a v říjnu 8 200 kusů zlatých mincí s motivem mostu v Karviné Darkově. „Náklad je pro sběratele i investora zcela zásadním parametrem, dá se z něj vyvodit potenciální zhodnocení mince. Obě zmiňované mince byly v době emise prodávány za cca 15 500 Kč, jejich dnešní hodnota je na sekundárním trhu až 20 000 Kč i přes to, že cena zlata v minulém roce spíše stagnovala,“ uvedl Šulta.
Poptávka byla i po pamětních medailích ražených v Jablonci nad Nisou. Jako příklad uvádí Šulta sérii věnovanou významným osobnostem, jednotlivé medaile v ní vycházejí v nákladu 99 ks. „Bohumil Hrabal, Tomáš Baťa, Karel Kryl nebo v letošním roce Jan Werich. Tato série je natolik úspěšná, že každou další emisi zájemci rozeberou, ještě než ji oficiálně uvedeme na trh,“ doplnil Šulta. Atraktivní projekty připravuje mincovna i pro letošní rok. V lednu svou pamětní medaili pokřtil Dominik Hašek, nedávno uvedený do Hokejové síně slávy v Torontu, koncem února se chystá ražba zlaté kilogramové medaile s portrétem Karla IV. od zesnulého autora českých bankovek Oldřicha Kulhánka. Velký zájem je i o mince ražené v Jablonci nad Nisou v licenci tichomořského ostrova Niue Island pod ochrannou známkou Smart mince. Během února zmizela z pultu první ze čtveřice Smart mincí věnovaných 70. výročí konce druhé světové války.
Mincovna zvažuje nové sídlo
V minulém roce začali v mincovně v Jablonci nad Nisou také pracovat na projektu nové moderní mincovny. „O stavbě nového sídla jednáme s magistrátem Jablonce nad Nisou a s Libereckým krajem. Aktuálně je ve hře využití areálu bývalé porodnice, který se nachází přímo u silnice 1. třídy směrem na Prahu, což je pro nás výhodné především svojí polohou,“ uvedl Šulta. Stavba je podle něj uvažována v horizontu 3 – 4 let, odhadované náklady se budou pohybovat nad úrovní 100 mil. Kč. „Zda nová mincovna opravdu vznikne, záleží na mnoha faktorech, jedním z nich je i výsledek naší snahy získat pro tento projekt zdroje z dotačních programů (např. brownfield) či jiné formy podpory,“ doplnil Šulta.
Podpora dobročinných projektů
Česká mincovna se dlouhodobě prosazuje také jako společensky zodpovědná firma, která podporuje vybrané dobročinné projekty. „V minulém roce jsme podpořili například Nadaci Taťány Kuchařové a Nadaci Naše dítě. Peníze šly na projekty týkající se těch nepotřebnějších – v prvním případě na prevenci sociálního vyloučení seniorů, v druhém případě na pomoc týraným a zneužívaným dětem. Další prostředky šly na projekty spojené s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, se kterou spolupracujeme již čtvrtým rokem. Celkově jsme rozdělili bezmála 1,5 mil. korun a na letošek chystáme projekty minimálně ve stejné výši,“ uzavřel Šulta.
Více informací najdete na www.ceskamincovna.cz. Pravidelné zpravodajství o vývoji cen zlata naleznete na www.cm-aurum.cz.
(tz)