Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny ČR dnes na svém zasedání projednal celou řadu návrhů z per ministerstva spravedlnosti i poslance za ČSSD a šéfa výboru Jeronýma Tejce, které byly součástí novely občanského soudního řádu. Na přípravě legislativy se prostřednictvím pozměňovacích návrhů a diskuzí se zákonodárci podíleli také zástupci uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce.
„Řada věcí, které se zde dnes projednávaly a které již delší dobu řešíme, je pro nás jednoznačně smysluplná. Především mám na mysli konkrétní seznam věcí, které nelze v rámci mobiliárních exekucí zabavit. Něco takového tu mělo být již dříve a je dobře, že jsme se k tomu dostali. Zároveň jsem rád, že v rámci těchto opatření bylo i díky našemu pozměňovacímu návrhu upuštěno od toho, aby se nesměly zabavovat věci s hodnotou nižší než 1000 korun, jelikož to by mnohdy spíše zkomplikovalo průběh exekuce pro všechny včetně dlužníka,“ říká mluvčí uskupení Ondřej Mareš, který ale již o poznání méně kvitoval, že v návrzích i nadále zůstává omezení postihu manželů. „Celkem logická snaha o zmírnění dopadů mobiliárních exekucí, při kterých už opravdu vyrážíme do terénu a exekuujeme movitý majetek, jde v přímém rozporu s tím, že zákonodárci chtějí vyjmout z exekucí postih manžela povinného. Tím nám ubudou další neinvazivní způsoby vymožení dluhu a povede to opět ke zvýšení počtu mobiliárních exekucí,“ vysvětluje Ondřej Mareš postoj uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce.
Velmi diskutovanou změnou v provádění mobiliárních exekucí je návrh, aby se každý takový proces v terénu nahrával na video. Tento krok dnes ústavně právní výbor posvětil. Proti byla Exekutorská komora ČR, jak se k této věci staví uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce? „Osobně s natáčením mobiliárních exekucí nemám problém, pokud by to přispělo k tomu, že bude na exekutory vržen trochu objektivnější stín než ten, jak jsme na něj dosud byli v médiích většinou zvyklí, pak jsem jednoznačně pro. Na druhou stranu ale rozumím výhradám Exekutorské komory, protože zavedení takového opatření do praxe bude nákladné a složité,“ uzavírá Ondřej Mareš.
(tz)