Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v současné době zjišťuje potřeby českých podnikatelů v oblasti zvýhodněných finančních produktů, které jim budou vedle dotací k dispozici v rámci OPPIK. Pro tyto účely MPO připravilo dva dotazníky, které mají odhalit, jaké formy financování projektů podnikatelé preferují a jak může rezort pomoci při zajišťování prostředků na jejich investice. Cílem MPO je co nejvíce podnikatele začlenit do procesu nastavení finančních nástrojů, aby maximálně splňovaly jejich potřeby.
MPO s oběma dotazníky dosud oslovilo na 15 000 firem. První dotazník cílil na malé, střední i velké podniky, které MPO vnímá jako potenciální příjemce zvýhodněných úvěrů a záruk. Druhý je stále otevřený a zaměřený na začínající podniky - zejména start-upy z podnikatelských akcelerátorů a inkubátorů.
MPO má zájem o co nejkomplexnější zpětnou vazbu ze strany malých a středních podnikatelů, a proto je vyzývá k vyplnění druhého dotazníku na následujícím odkazu: http://deloittecz.polldaddy.com/s/oppik-risk-finance. Ten bude přístupný všem zájemcům do 15. března 2015.
Dotazníky jsou součástí ex-ante analýzy, která MPO pomůže stanovit přesnou alokaci finančních prostředků na finanční nástroje pro malé a střední podnikatele v rámci OPPIK. „Analýza bude hotová do konce dubna a ukáže, kolik peněz je účelné a potřebné vyčlenit na finanční nástroje. Předběžný odhad se pohybuje do 10 % alokace OPPIK, tedy do 433 milionů EUR,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Finanční nástroje jsou klíčové pro malé a střední podniky, jelikož ve srovnání s velkými firmami mají omezený přístup k financování. Cílem MPO je umožnit těmto firmám rychleji realizovat své investiční projekty. Přístup a kroky ministerstva kladně hodnotí i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
„Rozšíření nabídky finančních produktů ve formě záruk nebo třeba rizikového kapitálu je bez diskuse krok správným směrem. Je to forma podpory, která stimuluje malé a střední firmy k vyšší výkonnosti a současně je nutí k podnikatelské koncovce, neboť kontrola jejich výsledků není pouze formálním aktem poskytovatele podpory, ale komerčních bank nebo investorů,“ dodává předseda AMSP ČR Karel Havlíček.
(tz)