INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Společnost Fujitsu Laboratories a japonský institut National Institute of Informatics (NII) zahájily spolupráci na projektu, ve kterém společně vyvíjí umělou inteligenci. Projekt s názvem Robot Tódai nese podtitul „Dokáže robot složit přijímací zkoušky na Tokijskou univerzitu?" Společnost Fujitsu Laboratories vede matematický tým a do výzkumu poskytne své technologie a znalosti a zkušenosti s prací se vzorci a počítačovou algebrou.

Projekt Robot Tódai byl zahájen v roce 2011. Jeho cílem je integrovat výzkum umělé inteligence a aplikovat do výzkumu nejnovější poznatky a technologie. Výsledkem má být vytvoření umělého mozku, který bude v roce 2016 schopen dosáhnout dobrých výsledků v testech inteligence a do roku 2021 dokáže překročit hranici znalostí potřebnou k přijetí na Tokijskou univerzitu Tódai. Projektu se účastní několik odborných týmů, společnost Fujitsu Laboratories vede matematický tým.

Fujitsu Laboratories se již mnoho let věnuje výzkumu počítačové algebry a práce se vzorci, který je nezbytný k řešení matematických problémů souvisejících s matematickou analýzou a technologiemi optimalizace. Technologie vyvinuté v rámci tohoto projektu umožní komukoliv snadno používat sofistikované nástroje pro matematickou analýzu k řešení celé řady problematických otázek z reálného světa a dokonce proces matematické analýzy a řešení pokročilých výpočtů.

Technologické problémy

Aby mohl počítač vyřešit matematické příklady zadané při přijímacích zkouškách, musí nejprve převést zadání, které je zapsané přirozeným jazykem a vzorci snadno čitelnými pro člověka do podoby, která bude srozumitelná počítačům. Dalším krokem je vyřešení problému pomocí specializovaného programu. Celý proces zahrnuje celkem tři kroky.

1. Sémantická analýza: Pochopení zadání, které je zapsané přirozeným jazykem a vzorci snadno čitelnými pro člověka.

2. Formulace: Převedení problému do podoby, kterou může zpracovat počítač.

3. Výpočet: Nalezení řešení pomocí matematického programu.

Všechny uvedené kroky stále představují obtížný teoretický i praktický problém. K řešení každého z nich je třeba využít správnou kombinaci různých technologií. Samotné pochopení textu určeného pro člověka pomocí počítače je velice obtížné. Ke zpracování přirozeného jazyka a vytvoření sématické reprezentace problému nestačí pouze analyzovat jednotlivá slova. Je třeba také zohlednit matematickou terminologii a obecné matematické předpoklady na vysokoškolské úrovni. Dále je nutné vybrat nejvhodnější způsob, jak problém vyřešit. V současné době lze vyřešit pouze okolo 50 až 60 procent příkladů z přijímacích zkoušek úrovně 2, a to i přes použití technologie počítačové algebry. Výpočetní algoritmus tedy vyžaduje vylepšení.

(tz)

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3