V poslední době se na veřejnost dostávají informace o omezení možnosti legálního nabývání, držení a používání zbraní občany v členských zemích EU. Jako důvod se uvádí boj proti terorizmu, předcházení jeho hrozbám a zvýšení bezpečnosti v EU ze strany Evropského parlamentu.
Podle člena představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR a místopředsedy Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva Jiřího Šebesty je odzbrojení evropské populace pod maskou boje proti terorizmu spíše rizikem pro bezpečnost bezúhonných a zákona dbalých občanů. Jemu patřily i následující otázky:
Všeobecně se ví, že terorizmus není spojován s legálně drženými zbraněmi. Spatřujete tedy ve snahách o odzbrojení zákona dbalých a bezúhonných občanů v EU porušování jejich práv a svobod?
Ano, podle Listiny základních práv Evropské unie (2012/C 326/02), zejména Hlava II, člá-nek 6, jde o právo na svobodu a bezpečnost a Hlava III, článek 21, stanovuje zákaz diskriminace, kdy se zavádí směrnice upřednostňující jednu skupinu osob (například osoby páchající trestnou činnost) před bezúhonnými a zákona dbalými osobami. Je zcela pochopitelné, že ti, kdo mají v úmyslu páchat trestnou činnost s jakoukoliv zbraní, se žádnými podobnými zákazy řídit nebudou. Kromě toho do dnešní doby nejsou známá žádná podstatná nařízení nebo směrnice, které by se dostatečně a efektivně zabývaly řešením nelegálního držení zbraní.
Jak jsme na tom my, pokud se týká problematiky bezpečnosti?
Česká republika je podle Global Peace Index sedmou nejbezpečnější zemí na světě, a drží se tedy mezi elitou světové bezpečnosti. Díky tomuto hodnocení by měla být v EU Česká republika vzorem pro ostatní země.
O jaké množství legálně držených zbraní občany České republiky vlastně jde?
V roce 2019 bylo držitelů zbrojních průkazů 305 452. Registrované legálně držené zbraně překročily hranici 900 000. Jde o všechny typy zbraní pro civilní použití, včetně sportovních a mysliveckých, a znamená to tedy, že například držitelé zbrojních průkazů provozující myslivost mají zbraní několik, a to pro různé druhy lovu, a stejně tak i sportovní střelci na různé disciplíny. Proto je počet legálně držených zbraní trojnásobný v poměru k počtu zbrojních průkazů.
Mohli bychom tedy v něčem inspirovat Evropskou unii a její členské země?
Například v oblasti zbrojní legislativy určitě. Máme nejlépe profesionálně propracovaný systém evidence legálních zbraní v Evropě. Náš Centrální registr zbraní je jedinečným, dosud nepřekonaným nástrojem evidence legálních zbraní ve světě, a to díky zejména vysoce profesionálnímu přístupu příslušných odpovědných pracovníků Ministerstva vnitra ČR a odborné veřejnosti, jako je například i Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva.
Jste přesvědčen o tom, že by opatření EU mohla uvést občany svých členských zemí do stavu naprosté bezbrannosti?
Ano, a jedním z důkazů snahy o uvedení obyvatelstva Evropy do stavu naprosté bezbrannosti je schválení usnesení EP ze dne 12. 12. 2019. V jeho rámci na stránce 51, bod 194, vybízí Evropský parlament členské státy, aby zvážily možnost zákazu nošení nožů bez pádného důvodu; týkalo by se to především jejich nejnebezpečnějších typů. Pokud však bude tento trend pokračovat daným tempem, tak se třeba dočkáme návrhů zákazů nošení nožů typu „rybička“ s odůvodněním předcházení terorizmu.
V čem by se měl podle vás řídit loni nově zvolený Evropský parlament, aby v novelizacích evropské legislativy vítězily rozumné návrhy?
Evropský parlament by měl prosadit, aby jakékoli návrhy směrnic, nařízení a doporučení, ať se již týkají zbraní, nebo třeba automobilů a dopravy obecně či jiných oblastí, byly nejdříve dostatečně připomínkovány odbornou veřejností ve všech jednotlivých státech EU, a předešlo se v dalších eventuálních novelizacích takovým excesům, jakým je podle mne současná směrnice o zbraních.
Loni jste byl mezi kandidáty při volbách do Evropského parlamentu. Zvažoval jste tím možnost podílet se osobně na rozhodování tohoto orgánu?
Vzhledem k tomu, že zásadně nesouhlasím s jakýmikoli snahami o odbourávání práv a svobod občanů, a to nejen v oblasti nabývání, držení a používání legálně držených zbraní, rozhodl jsem se pro zmíněnou kandidaturu. Česká republika je jedním ze států, jehož občané již mají negativní zkušenosti s obdobnými snahami z minulosti.
připravil Jiří Novotný