Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří výrobu zdravotnických prostředků a vývoj a nasazení nových technologií pro boj proti koronavirové nákaze. Nové programy schválila v pondělí vláda.
„První výzvu s názvem Technologie COVID 19 z OP PIK vyhlásíme v nejkratším možném termínu, a to 14. dubna 2020. O podporu až do výše 20 milionů korun budou moct žádat malí a střední podnikatelé. K dispozici bude celkem minimálně 300 milionů korun,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Podpoříme podnikatelskou činnost zaměřenou na výrobu zdravotnických prostředků. Zejména půjde o projekty, které mají přímou souvislost s bojem proti dalšímu šíření koronaviru prostřednictvím pořízení nových technologických zařízení a vybavení.“
Vláda také schválila program Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19. Má za cíl podpořit rychlé zavedení nových řešení, která mohou pomoct s bojem proti koronaviru, zmírnit dopady dalšího šíření a následky této krize řešit. „Program podpoří projekty firem, včetně start-upů, případně i dalších institucí, prostřednictvím financování nákladů potřebných pro rychlé uvedení řešení do praxe. Příkladem může být nový plicní ventilátor či aplikace usnadňující logistiku,“ upřesňuje náměstek ministr průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.
Program vznikl na základě bleskového on-line průzkumu aktuálních potřeb, který se v reakci na mimořádná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru uskutečnil od 19. do 22. března 2020. I přes krátký čas přišlo 351 odpovědí od podnikatelských subjektů různé velikosti, kdy 70 % byly malé a střední firmy. Téměř polovina respondentů (45 %) uvedla, že je k boji s koronavirem potřeba rychlá podpora vývoje a nasazení zcela nových technologií i řešení, a to medicínských i nemedicínských. Podle více než poloviny účastníků průzkumu (52 %) se tato řešení musí nasadit v řádu dnů, tedy před očekávaným vyvrcholením koronavirové epidemie. Žádosti tak bude možné podávat v nejbližších týdnech. V současné době se předpokládá, že celkový rozpočet programu bude 200 milionů korun, případně by mohl být navýšen.
„Snažíme se maximálně vycházet ze skutečných potřeb podnikatelů a všem děkujeme za rychlou zpětnou vazbu, která se k nám dostala přes víkend. Uvolňujeme rychlé peníze na projekty českých firem, které přinášejí nová řešení pro boj s koronavirem,” doplňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro fondy EU Marian Piecha. Administrativa spojená s oběma programy má být co nejjednodušší tak, aby bylo možné projekty rychle realizovat.
(tz)