INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

cn opk 1Firmy daly vládě za realizaci podpůrných programů horší trojku. Ukázal to nejnovější průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Podpora podle nich nepřichází dostatečně rychle a často dokonce vůbec.

Od vlády teď požadují více jistoty pro své plánování, jasný konjunkturální program a také lepší koordinaci se sousedními zeměmi. „Koronavirus v bilancích firem zanechá hluboké stopy, a to se všemi riziky, která to přináší pro investice a pracovní místa,“ říká šéf ČNOPK Bernard Bauer. Čtvrtina firma hlásí vysoké ztráty, zhruba desetina je ohrožena v další existenci. Návrat do normálu očekává většina firem až v příštím roce.

Rychlý „lockdown“ i nastavení rozsáhlých podpůrných programů pro firmy, tím se vyznačovala politika české vlády v počátcích koronavirové krize. V nejnovějším průzkumu ČNOPK si však čtvrtina firem, které zažádaly o podporu, stěžuje, že dorazila jen částečně, u 36 procent dokonce vůbec. Peníze jsou přitom teď naléhavě potřeba. Každá čtvrtá firma vykazuje vysoké ztráty, skoro každá desátá je dokonce ohrožena v další existenci.

„Ceníme si vlády za rychlé zavedení podpůrných programů. V našem průzkumu se však ukazuje, že se jejich realizace a efektivita bezpodmínečně a rychle musí zlepšit. Máme tu co dočinění s dosud nebývalým otřesem ekonomiky,“ říká výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Realizaci vládních programů oznámkovaly firmy horší trojkou (průměr 3,5). Čtvrtina by vládě dokonce dala pětku. „Stále se objevují háčky a skryté požadavky, které postrádají logiku,“ kritizuje průběh žádání o podporu jedna z firem. Jednotlivé vládní kroky jsou podle výpovědí firem příliš chaotické, často stylem pokus-omyl,
a zprostředkované informace částečně zmatečné.

„Stabilita a spolehlivost jednotlivých prohlášení a opatření jsou velmi důležité pro jistotu při plánování. Dodržuje prosím vytyčenou cestu a neměňte neustále podmínky,“ vyslala jedna z firem vládě jasný vzkaz.

Vicepremiér Karel Havlíček chyby připouští, vláda podle něj není neomylná, řekl minulý čtvrtek v živém přenosu členským firmám ČNOPK. „Důležité je se z toho poučit, aby náraz v případné další vlně byl co nejmírnější,“ zdůraznil vicepremiér.

Propad obratu i stopka pro investice

Krize se nevyhnutelně podepíše na letošních hospodářských výsledcích. Celých 92 procent firem očekává pokles obratu, nejčastěji ve výši do 25 procent. Téměř jedna z deseti dokonce počítá s propadem vyšším než 50 procent. Důvodem je kromě uzavření či omezení provozu především pokles poptávky, se kterým se potýká skoro 80 procent firem. Každou druhou pak postihlo rušení zakázek.

Firmy proto plošně zahájily úspory. 44 procent z nich prozatím pozastavilo své investice. Ještě častěji investiční náklady škrtají firmy se zahraničním vlastníkem, uvedlo to 54 procent z nich.

Propouštění se nevyhneme

Většině firem se zatím daří propouštění vyhýbat. Dvě z pěti firem přikročily ke kurzarbeitu. Na platy zaměstnancům sáhla zhruba každá pátá. Počty pracovníků doposud snižovalo 18 procent firem. Větší vlna propouštění tak nejspíš teprve dorazí: Skoro třetina firem uvedla, že bude v průběhu roku snižovat stavy, a to v průměru o 23 procent, v extrémních případech však až o 90 procent. Jedna dobrá zpráva: Celých 60 procent podniků počty zaměstnanců měnit nehodlá.

Návrat do normálu bude trvat

Pouze necelých osm procent firem doposud pracuje ve stejném či dokonce větším vytížení než před krizí. Pro většinu firem je však i přes současné uvolňování protikoronavirových opatření a nahazování vypnuté ekonomiky okamžitý návrat do normálu zatím nereálný. Jedna ze čtyř firem uvedla, že by se její činnost zpět do normálního stavu, tedy před koronavirovou krizí, mohla vrátit někdy v druhé polovině roku. Podle 41 procent dotázaných to bude až v příštím roce.
S ohledem na případné budoucí vlny pandemie firmy od vlády požadují lepší koordinaci režimu na hranicích s okolními státy. „Nesmí znovu dojít k tomu, že se desítky tisíc pendlerů bez varování nedostanou za prací přes hranice,“ upozorňuje Bauer. Kromě toho firmy žádají vládu o konkrétní konjunkturální program, aby se opět nastartovala poptávka i investice.

(tz)

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3