O víc než 10 mld. Kč vzrostly meziročně příjmy České republiky (ČR) z mezinárodního cestovního ruchu. Zatímco loni v prvním čtvrtletí byly zhruba 11,1 mld. Kč, letos za leden, únor a březen dosáhly už cca 21,2 mld. Vyplývá to z přehledu platební bilance ČR, který na základě údajů České národní banky připravil Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.
Saldo platební bilance je však v prvním čtvrtletí stále záporné, přitom do roku 2020 bylo srovnání příjmů a výdajů z mezinárodního cestovního ruchu v kladných hodnotách. „Roli v platební bilanci cestovního ruchu za letošní první čtvrtletí hrají nejen dopady pandemie covid-19 a rusko-ukrajinský konflikt. Také fakt, že lidé chtějí po dlouhých cestovatelských omezeních vyjet i do vzdálenějších a exotických destinací, což se projevuje u zahraničních i tuzemských turistů,“ říkáředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.
Výdaje platební bilance zahrnují útraty za dovolenou Čechů v zahraničí. Podle průzkumu Institut turismu CzechTourismu jiletos v létě plánuje 54 % obyvatel ČR. Do příjmů z mezinárodního cestovního ruchu se zahrnují náklady na cestu zahraničních turistů a výletníků. Největší částku tvoří ubytování, stravování a doprava. Zahraniční host utratil v ČR v letošním prvním čtvrtletí průměrně 1 691 Kč. Je to sice stále o cca tři sta korun méně než v roce 2019, projevuje se však růstová tendence. Pro srovnání: v prvním čtvrtletí 2021 návštěvník ze zahraničí v ČR utratil v průměru 1 113 Kč.
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism průběžně pracuje na zvýšení zájmu o Českou republiku, a tedy i růstu příjmů z cestovního ruchu.
„Zvýšit příjmy ČR z cestovního ruchu pomáhá mimo jiné kampaň„Přijeďte zažít tradiční i nové“. Pro výběr 14 zemí, v nichž od května do července běží, byla zásadní bonita klientů, tedy kolik zahraniční hosté u nás utratí. Hlavní trhy pro aktuální kampaň tak jsou Německo, Spojené státy americké, Velká Británie, Polsko a Slovensko,“ říkáředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává:„To vše proto, abychom maximálně podpořili zájem o Českou republiku. Vždyť před covidem byl podle Českého statistického úřadu obrat cestovního ruchu v Česku 309 miliard korun. Daňové výnosy do veřejných rozpočtů činily zhruba 125 miliard, více než třetina tak zůstala státu.“
Propagace ČR v zahraničí se od rozpočtu velmi odvíjí. Pokud by se na ni určené finanční prostředky CzechTourismu zvýšily, vzrostla by se i konkurenceschopnost České republiky vůči největším konkurentům v cestovnímu ruchu. Mezi ně patří Rakousko, Maďarsko, Polsko a Německo. Zachoval by se a zvýšil podíl ČR na celkovém trhu a lépe by se pomáhalo a plnily požadavky partnerů, tedy subjektů, které se na cestovním ruchu podílejí a mají z něj příjmy. Jedná se mj. o Letiště Praha, kraje či podnikatelská sdružení. V neposlední řadě by se mohly lépe diverzifikovat zdrojové trhy a produktová nabídka České centrály cestovního ruchu, tj. ČR. Vyhnulo by se tak závislosti na jediném hlavním produktu a okolních státech.
„Protože se ČR mimo jiné potýká s významnýmvýpadkem turistů z Ruska, uspořádali jsme v Karlových Varech naši tradiční největší incomingovou akci Czech Republic Travel Trade Day,“říká ředitelka produktového managementu a regionální spolupráce agentury CzechTourism Veronika Janečkováa dodává: „Do Karlovarského kraje se 23. a 24. května sjelo na dvě stě odborníků na cestovní ruch z 23 zemí. Seznámili se s regionem a zajímavostmi i turistickými novinkami. A začali tak víc a v celém světě nabízet ČR. Mám velkou radost z pozitivní zpětné vazby od všech účastníků. Podobně skvělé reakce máme na slavnostní otevření největšího visutého mostu pro pěší na světěSky Bridge 721. Světový unikát na Dolní Moravě je podobně jako třeba Muchova stezka v Jihomoravském kraji jedním z klíčových lákadel letošní turistické sezóny v ČR.“
(tz)