Celkem 926 tis. hostů loni zamířilo do některého z tuzemských lázeňských ubytovacích zařízení (LUZ). Bezmála 60 % z nich (541 tis.) tvořili domácí návštěvníci, kteří nejčastěji směřovali do Karlovarského, ale i Zlínského, Olomouckého a Jihočeského kraje.
Cizinci pak preferovali převážně Karlovarsko. Lázně v Česku se jich rozhodlo navštívit 384 tisíc, z toho bezmála 372 tisíc právě v Karlovarském kraji. A na návštěvníky se lázně těší i letos. Slibují sezónu plnou kulturních akcí, inovací a zlepšení v lázeňských zařízeních napříč celou republikou.
Léčebné lázeňství zasahuje do oblasti zdravotnictví a cestovního ruchu. Současně je jedním z významných tahounů zahraniční návštěvnosti Česka. Zájem o lázeňské pobyty v Česku je dlouhodobě stabilní. Kromě léčebných pobytů, patří mezi lákadla relaxační programy, ubytování v zajímavých budovách či moderní a regionální gastronomie. Lázně jsou také kulturními centry regionů a lázeňská města se mohou pyšnit zajímavou architekturou. Většinou leží daleko od shonu velkoměst uprostřed krásné přírody a jejich skvělá infrastruktura pro regeneraci a odpočinek nabízí ideální zázemí pro aktivní objevování. Právě proto patří lázeňství mezi hlavní komunikačních témata České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.
„Pokud jde o počet příjezdů a přenocování v lázeňských ubytovacích zařízeních, jednoznačně vede Karlovarský kraj. Z celkového počtu přenocování tvoří téměř 70 %. V případě cizinců je to dokonce téměř 95 %. A to i přesto, že průměrný počet nocí, které v tomto regionu lidé stráví, je v celorepublikovém srovnání nejnižší. Nejčastěji na Karlovarsko míří za lázeňskou péčí, ale i na dovolenou do hromadných ubytovacích zařízení kromě rezidentů hosté z Německa, Slovenska, Ukrajiny, Tchaj-wanu a Polska,” shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: “Lázeňské resorty často vyhledávají též bonitní turisté z arabských zemí. Proto klademe velký důraz na podporu spuštění linek ze vzdálených, ale i z alternativních trhů, jako třeba Izraele. Už nyní pozorujeme, že naše lázně profitují z přímého leteckého spojení Praha-Dubaj. Pozitivně se podepsalo také spuštění spojení z Tchaj-wanu v loňském roce. Letos v červnu obnoví po několikaleté pauze společnost Hainan Airlines přímé spojení Prahy s pevninskou Čínou, což s největší pravděpodobností opět pomůže přilákat do Česka více návštěvníků ze vzdálených a bonitních trhů. A plusem bude určitě i přímá linka Karlovy Vary – Tel Aviv, která se spouští právě dnes. Každý čtvrtek večer až do konce října zajistí pravidelné spojení s Izraelem.“
„Pro podporu ještě vyšší návštěvnosti se snažíme ukázat, že lázeňská města jsou skvělým místem pro trávení volného času a vhodnou alternativou k zahraniční dovolené. Lázně už dávno nejsou jen pro „staré a nemocné“, ale stále více je objevují i mladší lidé a rodiny s dětmi. Díky tomu se průměrný věk jejich návštěvníků snižuje. Tento trend akcelerovala zejména covidová pandemie. Kromě kultury nabízí lázně i skvělé sportovní vyžití a stále více se tak profilují jako místa, kam se jezdí také za prevencí zdraví. Lidé si začínají více uvědomovat, že zdraví není samozřejmost, a že je třeba se o něj starat,“ doplňuje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.
„Lázeňskou péči dlouhodobě prezentujeme jako nástroj prevence, posílení imunity a ideální formu relaxace. Věříme, že lázně mohou hrát klíčovou roli ve zdravém životním stylu, a proto stále častěji pracujeme nejen s nabídkou tradičního léčebného lázeňství, ale také tzv. medical wellness programů. Kombinují moderní medicínu s relaxačními technikami a poskytují komplexní péči pro tělo i duši,“ potvrzuje ředitel Destinační agentury pro Karlovarský kraj – Živý kraj Petr Židlický a doplňuje: „Těší nás stálý zájem zahraničních návštěvníků, zároveň však s radostí sledujeme rostoucí poptávku ze strany tuzemských turistů. Mnozí z nich využívají lázeňská města jako výchozí bod pro objevování krás našeho regionu. Tento trend nám umožňuje nabídnout bohatší spektrum zážitků a přilákat širší veřejnost. V souvislosti s propagací lázeňské péče realizujeme řadu press a FAM tripů. V nejbližších týdnech přiletí několik novinářů z Izraele. Nově se také rozbíhá letecké spojení mezi Karlovými Vary a Taškentem, a při prvním letu nás navštíví 16 touroperátorů.“
Obecně platí, že pokud člověk vyrazí do lázní, tak si chce užít to, co právě lázně nabízí. V tomto ohledu roste zájem o kratší pobyty tzv. „na zkoušku“, v jejichž rámci si klient může vyzkoušet jím vybrané procedury a poznat, jak to vůbec v lázních chodí. A příště, pokud je spokojený, třeba přijede na delší dobu. A i na tyto klienty české lázně v letošní sezóně cílí. S plnou parádou se tak postupně otevírají lázeňské domy ve všech regionech. Níže přinášíme přehled, jak bude zahájení i letošní sezóna v tuzemských oázách pro zdraví a pohodu vypadat.
- Karlovy Vary: Slavnosti českých lázní odstartovaly začátkem května tradičně v Karlových Varech. V kraji s největší koncentrací léčivých pramenů na světě sahá tradice lázeňské léčby do 14. století. Dnes je region zapsán na seznam památek UNESCO – kromě léčebných procedur a celostního přístupu ke zdraví i za neobyčejnou architekturu, unikátní přírodní zdroje a bohaté společenské vyžití, které ho řadí mezi významná evropská kulturní centra.
- Mariánské Lázně: Letošní zahájení sezóny se během druhého květnového víkendu neslo v duchu klimatických lázní. Hlavním tématem byly přírodní léčivé zdroje města – minerální vody, rašelina, zřídelní plyn a léčivé klima. V rámci programu vystoupil Západočeský symfonický orchestru, proběhla mše a slavnostní žehnání pramenům.
- Konstantinovy Lázně: O týden později začala 221. lázeňské sezóna i v tomto městě a doprovázel ji pestrý kulturní program. Jedním z hlavních bodů bylo svěcení léčivého pramene Prusík.
- Horské lázně Karlova Studánka: Nově zrekonstruované interiéry lázeňských domů Opava a U lesa nyní nabízejí modernizované pokoje, koupelny a nové sauny. Novou podobu získala také původní finská sauna a parní komory, další inovací bazénového komplexu je populární Kneippův chodník, příznivě ovlivňující dolní končetiny a oběhový systém. A před dokončením je brouzdaliště a úpravy okolí Hudební haly.
- Luhačovice: Areál Slunečních lázní v Luhačovicích prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní nabízí unikátní expozici věnovanou dílu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a také vztahu hudebního skladatele Leoše Janáčka k Luhačovicím. Tato lokalita nyní snoubí historickou architekturu s moderním volnočasovým pojetím. Areál má ambici stát se dalším turisticky atraktivním místem Luhačovic. Kromě standardního návštěvnického využití by měl poskytovat ideální zázemí pro konání kulturních akcí.
- Lázeňský hotel NIVAMARE v Luhačovicích: I letos nabízí holistický přístup k léčbě a v rámci celostního programu Health Balance propojení síly přírodních léčivých zdrojů s odborností zdejších lékařů a moderními technologiemi v rehabilitaci.
- Slatinné lázně Třeboň s.r.o.: Oficiálně zahájí tento víkend letošní sezónu i tyto věhlasné lázně na jihu Čech. Lázeňský dům Aurora zvyšuje kapacitu a komfort stravovacích prostor. První hosté si zde pochutnají na pokrmech připravených lázeňskými kuchaři už v červenci 2024. Klienti budou mít v brzké době příležitost využít služeb nového lymfologického pracoviště, které strategicky doplní služby lázní nejen při léčbě pohybového aparátu. A těšit se mohou i na saunové ceremonie a peelingy v Třeboňském saunovém světě.
- Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku: Novinkou jsou procedury využívající mořskou sůl a solno-jodo-bromové roztoky a jejich efekty v balíčku Moře zdraví. Pobytem na horách ve spojení s mořskými procedurami si hosté mohou užít nejen léčebnou kůru, ale také relaxaci a posílit svou imunitu. K dispozici klientům i široké veřejnosti je opět venkovní Balneopark a vodní zahrada poskytující tradiční Priessnitzovy procedury.
- Lázně Poděbrady: Svou 116. lázeňskou sezónu už zahájily i největší středočeské lázně Poděbrady. Na zdejší kolonádě proběhl bohatý kulturní program, který bude pokračovat i v rámci celé sezóny. Tak například pravidelné nedělní koncerty v Havířském kostelíku proběhnou v duchu děl Bedřicha Smetany, který letos slaví 200. výročí narození.
- Lázně Libverda: V rámci letošní sezóny se lázně představí v novém kabátě. Zdejší lázeňská kolonáda právě prochází renovací. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost, spatřit na vlastní oči výstavbu srdce lázní.
- Malé lázně v Náchodě-Bělovsi: Zahájení sezóny proběhne 25. května 2024 s bohatým doprovodným programem, včetně hudebních vystoupení, sportovních aktivit pro děti a dne otevřených dveří v úpravně minerální vody. Letošní novinkou je otevření prameníku Jakub s legendární minerální vodou IDA.
- Lázně Hotel Vráž s.r.o.: zdejší zařízení rozšiřuje svou nabídku péče v rámci indikace I/1 pro klienty po onkologické léčbě.
- Lázně Jáchymov: Už 118. sezónu zahajují lázně Jáchymov, které léčí unikátní radonovou vodou. Letošní návštěvníci se mohou těšit na novinku v podobě ambulantních koupelí.
(tz)