Jak uvedl na tiskové konferenci Ing. Jan Veleba, prezident Agrární komory, domácí zemědělství by potřebovalo pět takových tučných let, aby se mohlo dál rozvíjet. Během uplynulého dvacetiletí totiž dosahovala průměrné rentability výroby jen 0,7 procenta. Navíc zemědělci dosahují příznivých výsledků jen v rostlinné produkci, zatímco chovy zvířat trvale upadají. Na polích se mění struktura pěstovaných plodin, na nichž převažují obiloviny a řepka. Klesá podíl pícnin na 17 procent, okopanin a luskovin (9 procent), tedy plodin udržujících úrodnost půdy. Alarmující jsou klesající stavy mléčného skotu a prasat.
Dotace, vč. investičních, přesáhly 35 miliard Kč. Tvořily plnou třetinu příjmů v zemědělství. Bez nich by byla rostlinná a živočišná výroba výrazně prodělečná.
Ing. Veleba poukázal na nezdravý vývoj a strukturu domácího zemědělství. „V České republice se vyrábějí suroviny, které se pak vyvážejí ven. Přidaná hodnota a zisk se realizují v zahraničí a zpět k nám se importují potraviny," prohlásil Jan Veleba. Dodal, že do ČR se už musí dovážet i mladá zvířata (především selata k výkrmu), což ještě letos povede k růstu cen masa na trhu.
Ředitel ČSÚ Ing. Jiří Hrbek sdělil, že průměrná mzda 140 tisíc zaměstnanců v zemědělství činila loni 17 867 korun a meziročně stoupla o 2,4 procenta. Dosahuje však pouze tří čtvrtin celorepublikového průměru.
(kčr)