Sjezd rovněž specifikoval hlavní úkoly; doma s ohledem na probíhající změny na energetickém a dalších trzích a očekávaný vývoj plynárenství, ve vztahu k zahraničí pak s akcentem na aktivnější roli v mezinárodních organizacích, jejích orgánech a komisích. Mnohé chce svaz změnit také v přípravě české účasti na mezinárodních kongresech a výstavách pro lepší podporu českého plynárenství a prohloubení spolupráce se zahraničními odbornými, evropskými i světovými nevládními organizacemi.
Podrobně se o současné i budoucí roli plynárenství v domácí i evropské energetice hovořilo také druhý den po sjezdu ČPS na Podzimní plynárenské konferenci, kterou zahájil odstupující prezident ČPU a nový čestný člen ČPS Ing. Oldřich Petržilka spolu s vedoucím odboru plynárenství a kapalných paliv MPO Janem Zaplatílkem. Konala se pod záštitou Vítkovice Machinery Group v multifunkčním kongresovém centru GONG v Ostravě-Vítkovicích, které vzniklo rekonverzí bývalého Plynojemu pro 150 tisíc m3 kychtového plynu vybudovaného ve 30. letech minulého století. Výběr tohoto místa nebyl náhodný, vždyť ve vítkovických provozech se již tehdy využíval stlačený svítiplyn k pohonu spalovacích motorů vozidel, vyráběly se zde plnicí stanice s výdejními stojany i ocelové tlakové láhve jako zásobníky svítiplynu pro osobní, nákladní vozy i traktory. Realizace představ o plynofikaci dopravy se pak až do počátku 80. let zastavila.
Tradice počátků plynových pohonů vozidel připomněl předseda představenstva a generální ředitel Vítkovice, a. s., Jan Světlík (na snímku), který se v souvislosti s rozvojem CNG v dopravě zaměřil na porovnání ambiciózních plánů se současnou realitou a naznačil některé příčiny včetně nedostatečné podpory státu, a pokud jde o zlepšení ovzduší měst, i liknavosti mnohých radnic.
Zvýšení podílu využívání zemního plynu v české energetice se však naštěstí stalo jednou z priorit nové Státní energetické koncepce, a ačkoli se řada významných osobností českého plynárenství přesto nezbavila některých pochybností spojených s jeho realizací, jako třeba Martin Herrmann, předseda představenstva RWE Transgas, a. s., a další řečníci, je to vesměs považováno za dobrý začátek.
Nové výzvy pro zemní plyn z pohledu společnosti E.ON Energie, a. s. ozřejmil místopředseda jejího představenstva Jiří Šimek (na snímku), a o tom, jak se využívá CNG v rámci společnosti VÍTKOVICE Doprava, a. s. hovořil Zdeněk Trejbal, místopředseda představenstva této společnosti. Nelze opomenout také vystoupení nového předsedy ČPS Ing. Miloslava Zaura, který shrnul všechny změny, hlavní cíle a záměry Českého plynárenského svazu schválené na 9. sjezdu. Na konferenci vystoupili také významní zahraniční hosté, jako například Jérôme Ferrier, prezident International Gas Unie (IGU), který hovořil o problematice liberalizace plynárenské infrastruktury nebo Marc Florette, představitel MARCOGAS – Technické evropské asociace odvětví zemního plynu, který podrobněji informoval o zdokonalování systému změn technických norem pro plynárenství v kontextu evropské i národních legislativ. Současné slovenské plynárenství představil Pavol Janočko, prezident Slovenského plynárenského a naftového svazu. Další vystoupení se týkala novely vyhlášky o pravidlech trhu s plynem, jež vstupuje v platnost od 1. 1. 2013, pohledu ČPS na české plynárenství v roce 2012, novinek v podzemním skladování plynu i zavádění inteligentních systémů a technologií v naší i světové plynárenské distribuci, nových trendů v oblasti užití zemního plynu, a také výzev a priorit plynárenství v oblasti lidských zdrojů.
Letošní Podzimní plynárenská konference navazující na významnou reformu Českého plynárenského svazu, a tím i celého českého plynárenství, naznačila nový směr, ambicióznější cíle i jednotnější postup všech zainteresovaných organizací a firem. Nezbývá než popřát této zdokonalené lodi dobrý vítr do plachet a bezpečnou plavbu v současných neklidných vodách.
(nov)