Letošní ročník bude kromě těchto celosvětových gigantů patřit i malým a středním českým podnikům, které zde mají společný stánek pod patronací Czech ICT Alliance (www.czechict.cz), resp. Technologické platformy pro IT služby (www.platformaits.cz). Stánku českého IT bude vévodit expozice vládní agentury CzechTrade a stánky firem AdvaICT, ALCOMA, Technologická platforma pro IT služby, INSTAR ITS OSTRAVA, INVEA-TECH a PIKE ELECTRONIC.
„Právě firmy z oboru ICT mají podle našich zkušeností šanci uspět na vysoce konkurenčním a inovativním trhu USA," konstatoval Ivan Jukl, generální ředitel agentury CzechTrade. „Skutečnost, že se tohoto veletrhu zúčastňuje rok od roku více českých firem, je důkazem, že má Česká republika v tomto směru americkému trhu co nabídnout. Vzhledem k významu tohoto oboru jsme letos ve spolupráci s Czech ICT Alliance vyhlásili také novou kategorii v rámci Exportní ceny DHL UNICREDIT. Jedná se o zvláštní ocenění CzechTrade Exportní inovace roku," dodal Ivan Jukl.
Účast českých firem na veletrhu INTEROP je realizována v rámci projektu „Společná účast na specializovaných výstavách a veletrzích v zahraničí" (SVV). Jeho nositelem je agentura CzechTrade a koordinátorem Hospodářská komora České republiky (HK ČR). Projekt je financován z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI).
Díky tomuto projektu mohou české podniky získat podporu až do výše 120.000,- Kč na přímé náklady spojené s účastí na veletrhu a navíc mohou představit svoji nabídku v rámci komunikační kampaně přímo v zahraničním teritoriu.
„Dotace ve výši 120 tis. Kč na stánek je pro malé a střední české IT firmy vítaným příspěvkem, díky kterému mohou rozšířit svoje marketingové rozpočty a podpořit svůj úspěch v zahraničí," řekl Michal Zálešák, ředitel Technologické platformy pro IT služby, projektu Czech ICT Alliance.
„Hospodářská komora velmi pozitivně vnímá vysoký zájem českých společností o účast na projektu SVV. Je patrné, že tuzemské firmy jsou si vědomy potřeby efektivní prezentace své značky na zahraničních výstavách a veletrzích a obchodních možností, které z toho plynou – např. navázání nových obchodních kontaktů, zvýšení povědomí, předvedení novinek výrobního či exportního programu firmy, expanze firmy na nové trhy či setkání s již stávající klientelou," vysvětlil Radek Pažout, tajemník Hospodářské komory České republiky.
Kromě veletrhu INTEROP byla Czech ICT Alliance navrhovatelem účasti českých IT firem na veletrhu CeBIT, nejvýznamnějšího IT veletrhu v Evropě, který byl také podpořen z programu Specializované veletrhy a výstavy. Díky aktivnímu marketingu programu ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR se letošního ročníku CeBITu účastnilo o 40 % více firem než vloni (22 oproti 16). Nejedná se o nikterak administrativně složitý program, 100 % dotazovaných firem potvrdilo spokojenost s postupem a administrativní podporou HK ČR, což je u evropských dotací nebývale pozitivní zpětná vazba. „České IT firmy jednoznačně kladně hodnotí možnost získat dotaci na praktický veletrh, který jim pomůže uspět – 100% dotázaných firem se chce účastnit i příštího ročníku CeBITu, což dává tušit další rekordní účasti českých firem," dodal Michal Zálešák.
(tz)