Mezi manažerskou špičkou se léta pohybuje Ing. Ivo Gajdoš, výkonný ředitel České manažerské asociace. Jeho zkušenosti z manažerských pozic i kontakty mezi osobnostmi v této branži jsou až výjimečné. I jeho jsem se v souvislosti s nadcházejícím setkáním těch nejlepších zeptala:
Doprovodný program soutěže Manažer roku bude jistě i letos bohatý. Nač se lze těšit?
V minulých letech jsme před vyhlášením nejlepších manažerů organizovali odbornou konferenci na téma konkurenceschopnosti a systému vzdělávání u nás a ve světě. Pro letošní ročník se vyhlašovatelé rozhodli uspořádat pouze panelovou diskuzi na téma Vládní prohlášení verzus konkurenceschopnost ČR. K diskuzi jsou pozváni zástupci vlády. Samotné vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční v tradičním, slavnostním duchu a po něm již bude probíhat vzájemná komunikace za hudebního povzbuzení kvarteta Jana Smignatora. K doprovodnému programu přispěje představení elektromobilů různých značek, včetně populární Tesly.
Na pražském Žofíně se každoročně setkávají výjimečné osobnosti řady oborů, vede se řada diskuzí nejen o ekonomice, ale třeba o společenské odpovědnosti, udržitelnosti, etice. Co vás na těchto setkáních vždy zaujme?
Mezi finalisty si každoročně organizujeme malý průzkum o jejich postojích k různým oblastem pracovního a politického života. Jako příklad uvádím odpověď jednoho z nich: „Máme svůj vlastní názor, unikátní produkt a neděláme kompromisy v kvalitě. Jsme kreativní a inovativní.“
Udržitelný rozvoj je velké a dlouhodobé téma, kterému se věnuje stále více firem. Zrovna nedávno jsme měli v Senátu kulatý stůl na toto téma a iniciovali jsme znovuobnovení činnosti Rady vlády pro udržitelný rozvoj, která by měla být garantem jednotné strategie vlády v oblasti udržitelnosti a posílení konkurenceschopnosti ČR. Česká manažerská asociace se také podílí na průzkumu konkurenceschopnosti pro Světové ekonomické fórum (WEF) a prezentaci jeho výsledků. Letos pořádáme při této příležitosti spolu s VŠE a CMC Čelákovice 18. září mezinárodní konferenci, při které chceme ukázat regionální srovnání naší konkurenceschopnosti s ostatními evropskými zeměmi a také limity naší ekonomiky, která se stala takřka montovnou a překladištěm Evropy.
Ale mezi manažery je také mnoho pozitivních názorů a dobrých příkladů. Jedním z nich je pomoc technickému vzdělávání v ČR. A kde jinde začít než ve školce? Projekt ČMA a brněnské firmy Prefa kompozity „Technické školky“ si již za pět let své existence vybojoval několik ocenění a mnoho nabídek ke spolupráci. Přitom princip je tak jednoduchý – rozvíjet přirozenou kreativitu dětí formou hry a orientovat je k technickým zázrakům (jakými jsou například různé konstrukce mostů) a k vnímání přírodních materiálů, které vidí kolem sebe. Umožnili jsme také našim mladým členům ČMA získat mezinárodní licence EFQM a podílet se na práci Centra excelence v ČR.
Témat, v nichž Česká manažerská asociace nabízí svým členům zajímavou seberealizaci, je dost a přibývá jich. Svěží vítr, který z naší činnosti začal vát, ukazuje na nový a praktický směr, jímž chce ČMA kráčet.
Osobně znáte příběhy nespočtu manažerů. Čím se vyznačují?
Máte pravdu, většina nejzajímavějších oceněných osobností soutěže Manažer roku vystupuje posléze při neformálních setkáních, například v Pražském manažerském klubu. Zde hovoří o svých úspěších, ale i prohrách, z nichž se poučili. Jsou to unikátní osobní výpovědi top manažerů z různých oblastí – od zdravotnictví, přes průmysl až po státní správu. V tom je síla této soutěže, že se v ní objevují a soutěží manažeři 28 různých oborů. Samozřejmě je těžké najít kritéria pro jejich vzájemné porovnání. V tom nám letos pomohla nová předsedkyně hodnotitelské komise MR, prof. Eva Kislingerová z VŠE Praha.
A čím se příběhy a lidé, k nimž patří, vyznačují? Upřímností, pokorou, odvahou, chutí dělat něco jinak, nově, originálně, silou myšlenky i osobního příkladu.
připravila Eva Brixi