Zcela nový pohled na vedení a leadership představí Systemický institut, společnost sdružující špičkové profesionální kouče, na konferenci s názvem „Česká humanistická tradice a inspirace z českých dějin v moderním managementu“ již 26. května 2015 v pražské Podolské vodárně. Událost uvede Tomáš Sedláček, člen Národní ekonomické rady vlády, hlavní makroekonomický stratég ČSOB a bývalý poradce Václava Havla.
Konference otevírá plánovanou sérii workshopů s cílem představit řídícím pracovníkům ve firmách inovativní přístup k vedení a řízení změn, který je založen na systémovém myšlení a inspiraci životy a myšlenkami klíčových postav českých dějin.
„Náš současný pohled na vůdcovství, či jinak leadership, vycházel až doposud takřka výhradně z anglosaských vzorů, “ uvedl Vladimír Dvořák, prezident České asociace koučů. „Proto jsme doslova s lupou prošli životy a díla našich největších myslitelů a vůdců, jmenovitě například T. G. Masaryka, T. Bati, J. A. Komenského a vytvořili nový metodický přístup, založený na inspiraci příběhy těchto osobností a konkrétním využití poznatků v současném firemním prostředí,“ vysvětluje.
Účastníci konference Česká humanistická tradice a inspirace z českých dějin v moderním managementu se unikátním a zážitkovým způsobem seznámí s myšlenkami a okamžiky v životě osobností českých dějin, které byly klíčové pro období velkých změn, a pod vedením profesionálních koučů se je naučí aplikovat i do způsobu vedení v moderním managementu.
Vlastní program otevře Tomáš Sedláček, člen Národní ekonomické rady vlády, hlavní makroekonomický stratég ČSOB a v panelové diskuzi shrnou své zkušenosti s aplikací systemického myšlení do firemní praxe vrcholoví manažeři ze společností jako Česká pojišťovna, Honeywell, SIG Combibloc a Wüstenrot. Diskutujícím partnerem jim bude Pavel Kosatík, literární historik, novinář a spisovatel, držitel řady literárních a novinářských ocenění.
„V průběhu celé historie vidíme mnoho vynikajících příkladů, které se bez výhrad dají využít v řízení moderních organizací,“ doplňuje Klára Lauritzenová, zakladatelka Systemického institutu a akreditovaný kouč České asociace koučů. „Právě tyto inspirační zdroje a prvky myšlení budeme společně s účastníky ve workshopových programech nakonferenci hledat, sdílet navzájem zkušenosti s jejich využitím a srovnávat s osobními poznatky z denní praxe.“
„Pracujeme s příběhy skutečných osobností, příklady odvahy i schopnosti čelit nezdarům a ukazujeme osudy vedené jasnými životními postoji. Chceme tak účastníkům poskytnou příležitost k hledání vlastního příběhu lídrovství,“upřesňujeMagda Vašáková Loumová, profesionální kouč a členka Stavovské rady České asociace koučů.
Nová metodika je zaměřena zejména na techniky systémového myšlení a jejich aplikace na principy řízení nejen z pohledu humanistických principů, ale i moderních vědeckých výzkumů fungování sociálních systémů.
„Plnění ekonomických ukazatelů může snadno zastínit poslání firmy a smysl její existence na trhu. Pro trvalou udržitelnost výkonu firmy je však nutné hledat takové leadery, kteří umí dvě věci: dosahovat výsledků a současně naplňovat potřeby lidí, kteří ve firmě pracují. A to je právě základ humanistické tradice, na kterou se v rámci naší konference soustředíme,“ uzavírá Vladimír Dvořák, prezident České asociace koučů.