INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Členské firmy ČAPPO na valné hromadě schválily 25. června stanovisko asociace k dalšímu užití biopaliv v dopravě po roce 2015 a program modernizace asociace. Cílem schváleného stanoviska ČAPPO k dalšímu užití biopaliv v dopravě po roce 2015 ve světle legislativních změn schválených EU je upozornit státní správu i širší odbornou veřejnost na významná rizika povinnosti splnění závazných cílů snížení emisí skleníkových plynů ze spalování pohonných hmot prostřednictvím energie z obnovitelných zdrojů o 6 % do roku 2020.

Členské firmy asociace zahájily ve smyslu platné legislativy užívat biopaliva v dopravě od září 2007. V letech 2007 až 2014 objemovou povinnost užití biopaliv stanovenou zákonem o ochraně ovzduší vždy splnily. Od roku 2014 je pro povinné osoby stanovena další povinnost, a to snížení emisí skleníkových plynů ze spalování PHM. V letech 2014 až 2016 o 2 %, v letech 2017 až 2019 o 4 % a v roce 2020 již o 6 %. Snížení emisí má být dosaženo náhradou fosilních paliv energií z obnovitelných zdrojů energie

ČAPPO povinnost snížit emise analyzovala z aktuálních legislativních a technických podmínek a konstatuje, že:

·         je reálné splnit snížení emisí o 2 %

·         není možné splnit snížení emisí o 4 % - důvody vidí v legislativních a technických podmínkách regulace, jako jsou diskriminace benzinu s obsahem ethanolu max. 10 % (E10) na trhu, limitování obsahu biopaliv v benzinu a motorové naftě technickými normami a legislativním omezením v zákoně o ochraně ovzduší a nevyjasněností daňové podpory směsných biopaliv a fosilních paliv a čistých biopaliv; snížení emisí o 4 % stanovit v souladu s legislativou EU jako indikativní cíl; novela směrnice 2009/30/ES upravila cíle, ke kterým pracovní skupiny Evropské komise musí dopracovat postupy, jak jich dosáhnout

·         není možné splnit snížení emisí o 6 % - tohoto snížení je možné dosáhnout již pouze za užití vyspělých biopaliv, která na tuzemském trhu nejsou a jejich případný dovoz zdraží PHM.

S plnou vážností proto upozorňujeme státní orgány, že nejpozději do poloviny roku 2017 je nutné vytvořit nové legislativní podmínky užití biopaliv, a to zejména odstranit diskriminaci benzinu E10 prostřednictvím novely zákona o pohonných hmotách, vytvořit podmínky pro daňovou podporu vysokokoncentrovaných směsí biopaliv a fosilních paliv (B30, B100 a E85) prostřednictvím zákona o spotřebních daních a zvýšit objemovou povinnost užití biopaliv první generace v návaznosti na limity dané evropskými normami. Za mimořádně důležité považujeme rovněž vytvořit podmínky pro podporu výzkumu, vývoje a výroby vyspělých biopaliv.

V rámci schváleného plánu modernizace asociace se ČAPPO zaměří na zviditelnění a racionalizaci své činnosti ve světle aktuálních podmínek na trhu petrolejářských výrobků i legislativních změn. Program je zacílen na oblasti:

·         podpora legislativních změn vedoucích k vytvoření spravedlivých a rovných podmínek na trhu paliv

·         podpora fosilních i alternativních pohonných hmot s cílem splnění náhrady 10 % fosilních paliv palivy z obnovitelných zdrojů energie v roce 2020

·         zlepšení informovanosti odborné veřejnosti o legislativní, technické a osvětové činnosti asociace.


O asociaci ČAPPO

 

Členské firmy České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) provozují na tuzemském trhu asi 33 % veřejných čerpacích stanic pohonných hmot (PHM), přičemž jejich podíl na trhu v ČR činí cca 60 % prodaných pohonných hmot. Na čerpacích stanicích poskytují motoristům služby na evropské úrovni a při výstavbě a provozování stanic plní bez výhrad ekologické a bezpečnostní standardy. Kvalita prodávaných pohonných hmot odpovídá evropským normám a chybovost je cca 0,2 % z odebraných vzorků Českou obchodní inspekcí. Na čerpacích stanicích firmy poskytují i restaurační a další služby a prodej tzv. suchého zboží, který dnes tvoří více než třetinu objemu poskytovaných služeb.

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3