Dne 16. února 2016 představila Evropská komise balíček nových pravidel a strategie pro Energetickou unii: návrh novely nařízení 994/2010/EU o bezpečnosti dodávek zemního plynu, návrh nařízení o mezivládních dohodách v energetice, sdělení ke strategii pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a zásobníky plynu, a sdělení obsahující evropskou strategii pro vytápění a chlazení.
Svaz průmyslu a dopravy balíček vítá jako žádoucí zpřesnění komplexních a ambiciózních plánů EU v oblasti energetiky a ochrany klimatu. Lze očekávat, že se podoba předkládaných nařízení vzhledem k citlivosti tématu ještě bude měnit během hledání kompromisů mezi členskými státy a na půdě Evropského parlamentu.
V rámci nařízení o bezpečnosti dodávek zemního plynu vnímá Svaz velmi pozitivně důraz na regionální přístup při vypracovávání společných plánů pro využívání bilaterálních a multilaterálních opatření v krizových případech, na druhou stranu návrh nezmiňuje důležitá ustanovení třetího liberalizačního balíčku, jehož plnou implementaci ve všech členských státech by bylo v dokumentu takového významu vhodné podpořit. S ohledem na strategii pro LNG a zásobníky plynu je pak nutné ocenit snahu Komise o dořešení některých problematických obchodních, právních a regulačních aspektů při integrování trhů s plynem, včetně podpory výstavby nezbytné chybějící infrastruktury. Vhodným nástrojem pro projekty sloužící převážně pro zvýšení bezpečnosti dodávek by mohly být zdroje z unijních prostředků. Prioritou při dokončování integrovaného energetického trhu a zajištění jeho plynulého a bezpečného fungování by však i nadále mělo zůstat posílení tržních mechanismů.
Pro oblast vytápění a chlazení pak bude dle představené strategie do velké míry rozhodující reforma klíčových legislativních norem týkajících se průmyslu a energetické náročnosti budov. Podrobnosti poodhalí připravované dopadové studie, které Komise plánuje zveřejnit ještě letos.
„Tento balíček je dalším krokem k naplnění cílů Energetické unie, pro český průmysl však bude kritické, jak Evropská komise ve svých návrzích na revizi směrnice o energetické účinnosti a na revizi směrnice o obnovitelných zdrojích zohlední výsledky veřejné konzultace, respektive jaká opatření a nástroje Komise navrhne pro plnění příslušných cílů a strategií pro období do roku 2030,“ shrnuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Daniel Beneš. Pouze včasné vyjasnění konkrétního způsobu dosažení těchto cílů poskytne průmyslu nezbytnou předvídatelnost regulatorního rámce a právní jistotu.