Z výsledků aktuálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) vyplývá, že téměř 60 % oslovených investorů v České republice by přivítalo zavedení duálního vzdělávacího systému podle německého vzoru. Pouze jeden z dvaceti respondentů se vyslovil proti zavedení tohoto vzdělávacího modelu. Dobrá třetina oslovených investorů však uvedla, že pojem duálního vzdělávání vůbec nezná.
Ve svém každoročním průzkumu zabývajícím se podmínkami pro podnikání v České republice položila ČNOPK svým ca 600 členským organizacím a dalším 1400 podnikům především s německou účastí poprvé dotaz týkající se odborného duálního vzdělávání. Tento vzdělávací model má v Německu, Rakousku a částečně také ve Švýcarsku letitou tradici. V rámci průzkumu se vyslovila absolutní většina pro zavedení duálního vzdělávacího systému: téměř 60 % oslovených podniků by velmi nebo alespoň částečně uvítalo tento model také v České republice. Mnohé z nich znají duální vzdělávací systém ze své zahraniční mateřské společnosti.
„Tento systém spočívá v tom, že teoretické znalosti získané ve škole mohou být souběžně aplikovány v podnicích a tam také dále prohlubovány," vysvětlil Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK. „To má ve srovnání se školními dílnami a příležitostnými praxemi tu výhodu, že se ve školách pravidelně učí přesně to, co podniky potřebují. Žáci odborných škol mohou proto po ukončení vzdělání v těchto podnicích často i dále pracovat. Většina našich členských podniků, mezi nimi i hodně českých, by si proto také v České republice přála zavedení odpovídajícího vzdělávacího systému," dodal Bauer. Na druhou stranu však 36 % oslovených podniků systém duálního vzdělávání zatím vůbec nezná.
Více než 90 % z těch respondentů, kteří systém duálního vzdělávání znají, by přivítalo jeho zavedení také v České republice. V oblastech logistiky, odpadového hospodářství, stavebnictví a obchodu se vyslovily dokonce všechny dotázané firmy, které znají duální vzdělávání, pro zavedení tohoto systému v České republice. Skeptické hlasy zazněly pouze z oblasti služeb, a to zhruba od 10 % oslovených podniků.
Průzkum ČNOPK ukázal již v roce 2008, že pro více než dvě třetiny dotázaných firem bylo těžké najít na českém trhu práce kvalifikované odborníky. Podniky očekávají do budoucna větší zájem žáků odborných škol o technické obory a zlepšení praktických schopností. K tomu by mohl významným způsobem přispět právě systém duálního vzdělávání.
(tz)