INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Agrární komory zemí Visegradské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko) jednaly ve dnech 7. – 8. dubna 2016 v Czajowicích u Krakova a hlavním tématem jednání byla současná neutěšená situace na trzích se zemědělskými komoditami a potravinářskými výrobky. Více než rok a půl od vyhlášení ruského embarga na dovoz vybraných zemědělských a potravinářských komodit a rok od ukončení režimu mléčných kvót se řada chovatelů ocitá ve ztrátě a bez pomoci z unijních či národních zdrojů se neobejde.

V jednotlivých zemích se hromadí nejen vlastní přebytky, ale zároveň se zvyšují dovozy z ekonomicky silnějších zemí, tedy převážně ze zemí staré evropské patnáctky, které krizi v zemědělství řeší vyššími podporami z národních rozpočtů, ale i vývozem přes místní obchodní řetězce operující mimo jiné také v zemích Střední a Východní Evropy.

Vedle současné vlny poklesu cen rostlinných komodit je dlouhodobě naprosto nepřijatelná situace především u mléka a vepřového masa, jejichž ceny jsou hluboko pod výrobní náklady a ani tak pro tuto produkci často není odbyt, což má extrémní dopad do hospodaření jednotlivých podniků. V zemích V4 tak došlo k drastickému poklesu cen mléka až o 30 % za téměř dvacet měsíců platnosti embarga. Česká republika přitom v současnosti zaznamenává ze zemí V4 nejnižší cenu mléka a čtvrtou nejhorší cenu v rámci EU28. Hůře jsou na tom již jen pobaltské státy, které však z prostředků rozpočtu Evropské unie obdržely již několikrát zvláštní kompenzaci. Jen v zemích V4 tak došlo vlivem cenového poklesu ke škodě ekvivalentní zhruba 1,4 miliardy euro, přičemž do této sumy není započítána hospodářská škoda vzniklá ztrátou pracovních míst v prvovýrobě, v dalších sektorech postižených obchodními spory mezi EU a Ruskou federací (výroba vepřové masa, ovoce a zelenina) a ve zpracovatelských a dalších navazujících oborech.

Miroslav Toman, prezident AK ČR a PK ČR k tomu uvedl: „Ztráty z obchodování na ruském trhu v sektorech mléka a vepřového masa dosáhly již 5 miliard euro, přičemž finanční pomoc byla prozatím jen v desetinovém objemu.“ A jak dodal: „Evropská komise má v tak fatálním případě, jednoznačnou povinnost zavést nejenom okamžitá opatření, ale zároveň převzít politickou zodpovědnost a bezodkladně zahájit jednání k vyřešení názorové neshody mezi EU a Ruskou federací“.

Delegace se shodly na tom, že Evropské komisi musí řešit stav s přebytky na trhu například podporou exportu na třetí trhy, využít systému intervenčních cen s garantovanou minimální úrovní, realizovat pomoc uprchlíkům nejenom finančně, ale zároveň potravinami z vlastních přebytků, či vytvořit jednotnou regulaci pro neférové obchodní praktiky. Wiktor Szmulewicz, prezident Národní rady agrárních komor Polska k tomu uvedl: „EU musí jednat v principu solidarity a v zájmu všech svých zemědělců směrem ke znovuotevření ruského trhu pro zemědělské komodity. Situace je naprosto neúnosná a to obzvláště u zemí, které měly s Ruskem vysoké obchodní vazby a nyní tak nesou o to větší zátěž.“

Prezidenti agrárních komor Milan Semančík za Slovensko, Balász Györffy z Maďarska, Miroslav Toman za Českou republiku a Wiktor Szmulewicz, za Polsko na závěr svého jednání podepsali společnou výzvu směrovanou k rukám Phila Hogana, komisaře pro zemědělství a venkov, a Federici Mogherini, vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, kde se mimo jiné říká: Obchodní výměna EU s Ruskem byla na stoupající úrovni a zabezpečovala odbyt podstatné části agrární produkce a potravin. Přebytky vzniklé nastolením embarga, a to především u mléka, mléčných produktů, vepřového masa, drůbeže, ovoce a zeleniny nyní míří na vnitřní trh a způsobují jeho kolaps. To přivádí naprostou většinu producentů až za hranici možností svého podnikání a omezují produkci. Mezi souběžné dopady patří poškozování agrárních ekonomik a snižování zaměstnanosti.“ Výzva, jejímž hlavním cílem je obnovení stability agrárních trhů, bude projednána i na úrovni národních ministrů zemědělství s cílem získat také jejich podporu.

 

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3