Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na konferenci na podporu českého exportu Trade Forum 2016, která se koná v budově České národní banky, shrnul pozitivní proexportní opatření současné vlády a zdůraznil význam malých a středních podniků.
„Věřím, že jejich důležitost poroste, proto jsou současné proexportní aktivity Ministerstva průmyslu a obchodu zaměřeny především na ně,“ uvedl ministr Jan Mládek na úvod konference. Zdůraznil též, že MPO bude podporovat projekty a zahraniční aktivity poptávané na základě preferencí českých exportérů včetně osvědčené praxe pracovních cest ministra a dalších vládních a ústavních činitelů, doprovázených misí českých podnikatelů.
Vloni dosáhl export vůbec nejvyššího objemu v historii – 3,4 bilionu korun a meziroční nárůst byl 6,4 %. V tomto trendu pokračuje i letošní rok, únorový export se meziročně zvýšil o 4,5 % a bilance zahraničního obchodu skončila přebytkem 22 miliard korun.
Současná vláda proto považuje podporu českých exportérů za jednu ze svých nejdůležitějších priorit. Za uplynulé dva roky se podařilo uskutečnit řadu zahraničních misí ústavních činitelů, které doprovázely početné podnikatelské delegace. Úkolem státu je využít všech možností, které má pro snížení rizik, jež by mohla negativně ovlivnit budoucí vývoj.
„Slabinami, se kterými musí počítat sami exportéři, jsou především nízká národní přidaná hodnota vývozu, závislost na trhu EU a nedostatek odborné pracovní síly,“ připomněl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Jednou z možností, jak posílit konkurenceschopnost českých firem na trzích třetích zemí je dohoda o volném obchodu. „Nadále aktivně participujeme na negociačních procesech jednotlivých dohod a prosazujeme obchodní zájmy v pracovních orgánech EU,“ uvedl ministr Mládek zejména v souvislosti s připravovanou dohodou TTIP.
Aktuální data potvrzují konkurenceschopnost českých firem na náročných evropských a globálních trzích, čemuž nahrává příznivý kurz koruny, ceny ropa, ale i proaktivní politika vlády v podpoře exportu i ekonomické diplomacii.
Diskuze s exportéry ukázala, že většina našich vývozních firem pozitivně ocenila kroky devizové intervence k udržení kurzu české koruny a přispěla k překonání nejdelší hospodářské recese v historii ČR. Pro český export je zásadní dlouhodobá stabilita a fixace české měny, neboť tím exportétům odpadá nutnost řešení kurzových výkyvů.
(tz)