Ani v roce 2016 se zatím nezměnil trend předchozích let a počet OSVČ v hlavní činnosti klesá již šestým rokem po sobě. Oproti konci roku 2016 jich ubylo dalších 6 tisíc a za posledních 7 let se jejich počet dokonce snížil o více než 115 tisíc. Vyplývá to z aktuálních údajů, které serveru Podnikatel.cz poskytla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a které čtvrtletně vyhodnocuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Ke konci března 2016 evidovala ČSSZ 572 126 OSVČ hlavních, což je o 6 tisíc méně než k poslednímu prosinci roku 2015. Co se týká meziročních statistik, jde o pokles o necelých 5 tisíc. K 31. březnu roku 2015 totiž podnikalo 576 911 OSVČ. Oproti předchozím rokům sice nejde o tak výrazný pokles, trend snižování počtu OSVČ se však stále nezastavil. Za posledních 7 let se tak počet OSVČ snížil o více než 115 tisíc. Ke konci března 2009 evidovala ČSSZ 687 743 OSVČ hlavních.
Zatímco počet OSVČ hlavních poklesl, množství OSVČ vedlejších se v roce 2016 opět zvýšilo. Za první tři měsíce letošního roku šlo sice jen o nepatrný nárůst na 397 723 OSVČ vedlejších, oproti loňskému březnu ale jejich počet stoupl o více než 10 tisíc. Ještě v březnu 2009 přitom ČSSZ evidovala jen 251 894 OSVČ vedlejších. „Za 7 let jich tak přibylo přes polovinu (skoro 146 tisíc). Vzhledem k tomu, že v druhém čtvrtletí roku se vždy počet OSVČ zvýší, dá se očekávat, že ke konci června překročí počet OSVČ vedlejších poprvé v historii ČR hranici 400 tisíc,“ upozorňuje Daniel Morávek, zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz.
Podle Karla Havlíčka, předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků je alarmující, že dlouhodobě ubývají živnostníci na hlavní činnost. Nedostatek živnostníků se již projevuje v drobných službách na venkově, kde je nižší kupní síla. „Musíme vytvořit motivaci pouštět se do samostatného podnikání. Zásadně zjednodušit pravidla a nebál bych se ani nulové daně z příjmů pro OSVČ do obratu půl milionu korun za rok. Stejně nic velkého neodvedou, ale tím, že si platí sociální, zdravotní, nejsou na pracovním úřadě a že vykonávají třeba v obci nějakou drobnou službu, tak jsou jednoznačně přínosem“, vysvětlil Havlíček.
(tz)