Nezisková organizace Greenpeace zveřejnila soubor dokumentů, které představují významnou část nehotové obchodní smlouvy mezi EU a USA (tzv. TTIP). Vyvodila z nich hrozbu snížení evropských standardů ochrany zdraví a životního prostředí.
Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) může neoprávněné zveřejnění těchto dokumentů poškodit nejen vlastní vyjednávání, ale i veřejnou diskuzi. Zároveň může zhoršit vyjednávací pozici EU. Hlavními cíli TTIP jsou kromě snížení či úplného odstranění cel především také vzájemné uznání certifikace zboží, technických standardů, sjednocení označení výrobků a usnadnění přístupu k veřejným zakázkám na obou stranách. Ochrana spotřebitelů a ochrana životního prostředí a bezpečnost potravin jsou zajištěny složitou národní i evropskou legislativou, kterou TTIP nebude a ani nemůže měnit.
Bez zajímavosti není také to, že smlouva TTIP bude naopak zohledňovat nedávno uzavřenou Pařížskou dohodu o změně klimatu.
Vyjednávací mandát Evropské komise je veřejný. Publikované dokumenty poškozují obě strany tím, že odkrývají předem interní vyjednávací pozice a mohou uvádět veřejnost v omyl, neboť se jedná o nedokončené rozpracované znění.
Rozpor vyplývá z rozdílných přístupů k regulaci, kdy EU vychází z principu předběžné opatrnosti, zatímco USA operují principem objektivní odpovědnosti a regulace na základě vědeckých faktů. Tedy není-li u nějaké látky prokázána škodlivost, považuje se za bezpečnou. Tyto rozdíly v tvorbě regulace dohodou TTIP zůstanou nezměněny. TTIP nijak nemění legislativní procesy a jejich principy ani v EU ani v USA, cílí pouze na ty oblasti, kde jsou standardy shodné.
Výsledná smlouva musí totiž být ratifikována všemi členskými státy, které často již předem deklarovaly, co je pro ně nepřekročitelné. Je tedy nepravděpodobné, že by v tak zásadních otázkách jako je ochrana zdraví udělala EU nějaké zásadní ústupky. Pravděpodobnější scénář je ten, že pro naprosto neslučitelné postoje obou stran mohou být některé kapitoly vynechány.
Zveřejňování vyjednávacích pozic omezuje manévrovací prostor a může snížit kvalitu jednání. Žádné vyjednávání této složitosti nelze vést zcela veřejně. Ovšem obdobná dohoda se v minulosti nikdy neprojednávala s tak velkou mírou transparentnosti a pod tak přísnou veřejnou kontrolou.
(tz)