INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Odborníci na transatlantické obchodní vztahy a na problematiku malých a středních podniků se 6. června sešli na konferenci „Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) a region V4: Co přinese mojí firmě?“. Pořádalo ji Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci českého předsednictví ve Visegrádské skupině spolu s Evropskou komisí, vládou USA a dalšími partnery.

Setkání se zúčastnilo na 70 firem, nechyběli experti z řad státní správy či specializovaných agentur a hlavní vyjednavači kapitoly TTIP věnované malým a středním podnikům. Ministerstvo průmyslu a obchodu zastupoval náměstek ministra Vladimír Bärtl, pozvání přijali také zástupci Evropské komise (Generální ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky a Generální ředitelství pro obchod), americké administrativy (Ministerstvo obchodu, Ministerstvo zahraničí, Úřad nejvyššího obchodního představitele USA, Úřad pro malé podniky a další) či představitelé administrativ České republiky, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a Švédska.

Konference byla zaměřená na malé a střední podniky. Právě ty tvoří více než 98 % všech firem v EU. Vytvářejí dvě třetiny pracovních míst v soukromé sféře a podílejí se na více než polovině přidané hodnoty vytvořené podnikáním. Proto jsou malé a střední podniky jednou z hlavních priorit našeho přístupu k TTIP," připomněl Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR ve svém úvodním vystoupení.

Program, který mezi Evropskou komisí a americkým ministerstvem obchodu funguje již od roku 2012, pomáhá evropským i americkým firmám při expanzi na trhy obou regionů. „Chceme poskytnout těmto firmám informace o vyjednávání z první ruky. Proto jsme do Prahy pozvali vyjednavače kapitoly o malých a středních podnicích i účastníky evropsko-amerického programu na podporu malých a středních podniků,“ vysvětlil náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků tvoří exportní aktivity průměrně 45 % obratu firem, což je klíčový podíl. Téměř polovina z nich navíc plánuje v budoucnu rozšířit své exportní portfolio i do USA. Pro Evropu představují Spojené státy významného obchodního partnera a pro ČR pak největší vývozní trh mimo EU. „V současnosti však firmám při pronikání za Atlantik brání mnoho obchodních překážek, ať už se jedná o cla či o zdlouhavé administrativní procedury. A malé a střední podniky mají menší finanční i lidský kapitál na to, aby s těmito překážkami bojovaly. Často se tedy o vstup do USA ani nepokusí, což je velká škoda, neboť trh Spojených států umožňuje malým firmám, na rozdíl od Evropy, generovat velkou přidanou hodnotu," doplnil předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Odborníci na akci diskutovali o přínosech dohody TTIP zejména pro malé a střední podniky. Tématy panelů bylo například odstranění cel, regulatorika, služby, veřejné zakázky či usnadnění obchodu. Představeny byly již existující nástroje pro podporu malých a středních podniků v rámci transatlantického obchodu, např. státní i soukromé inkubátory, akcelerátory a jiné projekty.

„Pro Českou republiku je důležité vidět TTIP i v širším regionálním kontextu zemí V4 i Německa. Doufám, že tato akce povede k většímu zapojení firem v regionu do již existujících projektů i do vyjednávání TTIP,“ uzavřel náměstek Bärtl.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3