Odborníci na transatlantické obchodní vztahy a na problematiku malých a středních podniků se 6. června sešli na konferenci „Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) a region V4: Co přinese mojí firmě?“. Pořádalo ji Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci českého předsednictví ve Visegrádské skupině spolu s Evropskou komisí, vládou USA a dalšími partnery.
Setkání se zúčastnilo na 70 firem, nechyběli experti z řad státní správy či specializovaných agentur a hlavní vyjednavači kapitoly TTIP věnované malým a středním podnikům. Ministerstvo průmyslu a obchodu zastupoval náměstek ministra Vladimír Bärtl, pozvání přijali také zástupci Evropské komise (Generální ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky a Generální ředitelství pro obchod), americké administrativy (Ministerstvo obchodu, Ministerstvo zahraničí, Úřad nejvyššího obchodního představitele USA, Úřad pro malé podniky a další) či představitelé administrativ České republiky, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a Švédska.
Konference byla zaměřená na malé a střední podniky. Právě ty tvoří více než 98 % všech firem v EU. Vytvářejí dvě třetiny pracovních míst v soukromé sféře a podílejí se na více než polovině přidané hodnoty vytvořené podnikáním. Proto jsou malé a střední podniky jednou z hlavních priorit našeho přístupu k TTIP," připomněl Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR ve svém úvodním vystoupení.
Program, který mezi Evropskou komisí a americkým ministerstvem obchodu funguje již od roku 2012, pomáhá evropským i americkým firmám při expanzi na trhy obou regionů. „Chceme poskytnout těmto firmám informace o vyjednávání z první ruky. Proto jsme do Prahy pozvali vyjednavače kapitoly o malých a středních podnicích i účastníky evropsko-amerického programu na podporu malých a středních podniků,“ vysvětlil náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.
Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků tvoří exportní aktivity průměrně 45 % obratu firem, což je klíčový podíl. Téměř polovina z nich navíc plánuje v budoucnu rozšířit své exportní portfolio i do USA. Pro Evropu představují Spojené státy významného obchodního partnera a pro ČR pak největší vývozní trh mimo EU. „V současnosti však firmám při pronikání za Atlantik brání mnoho obchodních překážek, ať už se jedná o cla či o zdlouhavé administrativní procedury. A malé a střední podniky mají menší finanční i lidský kapitál na to, aby s těmito překážkami bojovaly. Často se tedy o vstup do USA ani nepokusí, což je velká škoda, neboť trh Spojených států umožňuje malým firmám, na rozdíl od Evropy, generovat velkou přidanou hodnotu," doplnil předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.
Odborníci na akci diskutovali o přínosech dohody TTIP zejména pro malé a střední podniky. Tématy panelů bylo například odstranění cel, regulatorika, služby, veřejné zakázky či usnadnění obchodu. Představeny byly již existující nástroje pro podporu malých a středních podniků v rámci transatlantického obchodu, např. státní i soukromé inkubátory, akcelerátory a jiné projekty.
„Pro Českou republiku je důležité vidět TTIP i v širším regionálním kontextu zemí V4 i Německa. Doufám, že tato akce povede k většímu zapojení firem v regionu do již existujících projektů i do vyjednávání TTIP,“ uzavřel náměstek Bärtl.
(tz)