Plenární zasedání Evropského parlamentu schválilo zprávu nazvanou „Jak nejlépe využít potenciálu malých a středních podniků při vytváření pracovních míst?“, která je zaměřena na podporu malých a středních podniků, jež hrají klíčovou roli při tvorbě a zachování pracovních míst v zemích Evropské unie.
Schválená zpráva vyzdvihuje skutečnost, že se družstevní podniky v době ekonomické krize ukázaly jako odolnější než jiné podniky, které působí ve stejných odvětvích. Odolnost družstev vůči hospodářským výkyvům byla prokázána nižším počtem zavřených podniků, nižším počtem zrušených pracovních míst a nižší mírou zadluženosti. Evropský parlament z těchto důvodů vyzývá členské státy, aby podporovaly vznik a rozvoj družstevních podniků, jež jsou schopny vytvářet kvalitní pracovní místa.
Evropský parlament dále vyzývá k udržení stávajících pracovních míst prostřednictvím podporování převodů podniků na družstevní formu. Některým družstevním podnikům se dokonce i v krizových letech podařilo rozšířit své aktivity a zvýšit počet pracovních míst, což dokazuje úspěšnost převodů na družstevní formu. Pro družstevní podniky působící v průmyslu a službách je charakteristické vlastnictví zaměstnanci, tvorba nových pracovních míst a zachovávání kvalitní zaměstnanosti. Pracovní místa se vyznačují dlouhodobými smlouvami, vysokou mobilitou uvnitř podniku nebo přístupem zaměstnanců k informacím a školením. Na manažerských pozicích v družstvech působí vysoký podíl žen a mladých lidí.
Rozhodnutí Evropského parlamentu je v souladu s požadavky Svazu českých a moravských výrobních družstev (SČMVD), který dlouhodobě zdůrazňuje význam středních podniků a výrobních podniků družstev pro hospodářství a zaměstnanost. SČMVD v roce 2013 vypracoval „Projekt restrukturalizace hospodářství České republiky“, jehož záměrem je významně posílit postavení středních firem v hospodářské struktuře ČR, a předložil jej vládě a Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Projekt restrukturalizace byl z většiny zahrnut do Akčního plánu podpory malých a středních podnikatelů na rok 2016, který byl schválen všemi sociálními partnery.
SČMVD patří mezi největší a nejvýznamnější svazy zaměstnavatelů v České republice. Je představitelem silné skupiny výrobních družstev, zastupuje jejich zájmy na úrovni vlády a Parlamentu ČR, podporuje členská družstva širokou škálou odborných činností a služeb ve stěžejních oblastech podnikání a vytváří a prosazuje podmínky pro jejich rozvoj. Členskou základnu svazu tvoří přes 200 výrobních družstev z celé České republiky, jejichž činnost zahrnuje obory ve stavebnictví, strojírenství, automobilovém průmyslu, chemickém a kosmetickém průmyslu, výrobu automatizovaných pracovišť, nábytku, skla, plastů, obalů, oděvů nebo hraček.
(tz)