Jak jsme již informovali v naší tiskové zprávě, na tuto změnu doplatí všichni – stát, zaměstnavatelé i zaměstnanci. Pro stát půjde o negativní dopad do rozpočtu přibližně o 7 mld. Kč, firmám se zvedne daňové zatížení, což je v rozporu s tím, co vláda deklarovala (nezvyšovat daně), pro firmy zaměřené na poskytování služeb v oblasti pohostinství přinese tato změna zásadní snížení tržeb a v jejich důsledku ztrátu pracovních míst (odhad až 10 tisíc), a pro zaměstnance bude navrhovaný paušál znamenat směšnou částku v hodnotě 10 Kč/den. Malé a střední firmy, na které by tato změna dopadla nejcitelněji, nemají po obtížném období krize a propadu zakázek rezervy na kompenzaci.
Podle studie Institutu oceňování majetku VŠE by samotné zrušení daňového zvýhodnění stravování (bez zavedení zaměstnaneckého paušálu) mělo celkově negativní fiskální dopady ve výši 0,9 mld. Kč ročně. Podle studie společnosti MAZARS by zrušení daňového zvýhodnění stravování a zavedení zaměstnaneckého paušálu připravilo státní rozpočet o 9 mld. ročně (obě studie jsou k dispozici na www.stravovani-v-ohrozeni.cz).
Tento výčet navíc nebere v úvahu transakční náklady legislativního charakteru. Diskutabilní je i tzv. „stejný metr na všechny", když dnes si může každá firma vybrat, zda využije možnosti podpořit stravování zaměstnanců či ne, tedy žádnou diskriminaci zde neshledáváme. Výjimky stejně nebudou všechny zrušeny, tedy ponechme i tuto, tím spíše, když tím nikoho nezatížíme.
Pokud mluvíme o rovných podmínkách, pak požadujeme naopak zavedení stravenek i pro živnostníky. Živnostníkovi nezaplatí nikdo dovolenou, nemocenskou ani stravování.
(tz)