Podpora cestovního ruchu i důraz na další hospodářský rozvoj tuzemských regionů. To jsou hlavní důvody, proč Svaz obchodu a cestovního ruch ČR (SOCR ČR) spolu s dalšími odbornými svazy a asociacemi působícími v oblasti cestovního ruchuprosazuje snížení minimálního limitu vrácení daně z přidané hodnoty (DPH) fyzickým osobám ze třetích zemí alespoň na 1500 Kč.
„Náš návrh má potenciál významně zvýšit cestovní ruch, podpořit hospodářský rozvoj českých regionů a současně zvýšit výběr daní v turistickém ruchu,“ uvedla Marta Nováková, prezidentka SOCR ČR, a dodala: „Myslíme rovněž na české obchodníky, kteří by přestali být v tak výrazné nevýhodě oproti svým konkurentům z Německa a dalších zemí. Propojenost českého turistického ruchu s německým a geografická blízkost se projevuje i tím, že řadu nákupů dnes mimoevropští turisté realizují právě v Německu, kde limit na vratku DPH neexistuje.“
Snížení limitu vratky DPH minimálně na 1500 Kč by přineslo řadu nových příležitostí turistickému ruchu v ČR. Více peněz by se tak dostalo do menších turistických center, která za cenovou hladinou Prahy výrazně zaostávají. Totéž platí i o malých a středních podnicích a živnostnících, jejichž výrobky v současné době hodnoty 2000 Kč často nedosahují a oni sami o možnosti vratky ani nevědí.
Vládní agentura CzechTourism řadí např. Čínu, Jižní Koreu a USA mezi tzv. strategické a klíčové trhy pro přilákání nových návštěvníků České republiky. Snížení limitu vratky DPH by výrazně zvýšilo atraktivitu ČR jako nákupní zastávky na turistických trasách, zároveň by vzrostl také celkový příjem státního rozpočtu.
„Z analýz vyplývá, že ekonomické přínosy snížení limitu vrácení daně jednoznačně převažují. Ztrátu 30,4 milionu Kč z 1,04 miliardy Kč vrácené daně dalece kompenzuje přínos, který umožní podpořit nakupování mimoevropských, především asijských turistů v příhraničních regionech západních, severních a jižních Čech, kterým konkuruje právě Německo. Vzhledem k výplatě vratky v českých korunách se naprostá většina z těchto peněz vrátí do naší ekonomiky,“ doplnila Marta Nováková.
Snížení limitu nemůže nijak ovlivnit výskyt podvodů, neboť ty se dějí výhradně u zboží velmi vysoké hodnoty v řádech statisíců korun, jak ukazují údaje celní správy.
(tz)