INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ve čtvrtek 2. února se zemědělci z jižní Moravy učili používat novou webovou aplikaci, která poskytuje informace o míře erozní ohroženosti dané půdy a zároveň umožňuje modelovat osevní postupy. Zemědělci tak zjistí, zda jejich osevní postupy jsou v rámci protierozních opatření pro danou půdu vhodné, nebo ne. Aplikaci vyvinul Výzkumný ústav meliorace a ochrany půdy ve spolupráci s ministerstvem zemědělství. Setkání zemědělců zorganizoval Zemědělský svaz ČR, přijel i ministr zemědělství Jurečka.

 

Předseda zemědělského družstva Olbramkostel Zdeněk Rechtik o protierozní kalkulačce už sice slyšel, ale poprvé se s ní prakticky setkal až v Žebětíně na setkání zemědělců. „Máme středně ohrožené půdy. Rozhodně s protierozní kalkulačkou pracovat budeme,“ potvrdil Rechtik. Zemědělci z Olbramkostela kolem pole s kukuřicí osévají ječmen jarní, aby zabránili vzniku eroze. Jsou to čtyřiadvaceti metrové pásy ječmene, které lemují kukuřičná pole. „V našem katastru máme hodně rybníků a potoků a tímto opatřením zabraňujeme stékání ornice,“ popsal jedno z mnoha opatření předseda Rechtik.

 

Moderní technologie pomohou zemědělcům v lepší ochraně půdy

 

Zemědělci mohou pomocí protierozní kalkulačky jednoduše, rychle a efektivně vyhodnotit erozní ohroženost na daném pozemku a jsou schopni navrhnout účinná protierozní opatření nejen v rámci plnění hospodaření ve shodě s ochranou životního prostředí, ale i nad jeho rámec s ohledem na ochranu přírody a krajiny. Aplikace je volně dostupná na internetu, pro práci je však nutné se zaregistrovat a přihlásit. „V aplikaci je databáze modelových osevních postupů pro jednotlivé výrobní oblasti s cílem zjednodušit uživatelům sestavení vhodného osevního postupu pro jejich půdní bloky,“ vysvětlil zemědělcům z jižní Moravy Martin Mistr z Výzkumného ústavu meliorace a ochrany půd.

 

Protierozní kalkulačku vítá Zemědělský svaz ČR. Volal po ní dlouho. „Doufáme, že kalkulačka poskytne větší flexibilitu a mnohem lepší přístup k ochraně půdy,“ prohlásil ředitel Zemědělského svazu ČR Jan Ulrich a dodává: „Zemědělci se musí naučit pracovat s novými elektronickými nástroji. Svět spěje k elektronizaci a zemědělství se tomu nevyhne. Ti, kteří se nepřizpůsobí, budou bohužel svázáni opatřeními, kterou jsou v současné době, které jsou neflexibilní a přinášejí mnohem víc ekonomických negativ při uplatňování ochrany půdy.“

 

Nejohroženější půdy jsou v ochranném režimu. Přibývat budou další

 

Od roku 2018 by mělo být v ochranném režimu před erozí 25 % zemědělské půdy, nyní je v něm kolem 11 %. Do roku 2030 bude do ochranného režimu spadat 60 % půdy. To samozřejmě s sebou nese nároky na zemědělce. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky nechce jeho resort jít cestou pouze restriktivních opatření, tedy poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu nebo krácení dotací zemědělcům při nedodržení ochranných postupů, ale vzděláváním.

Eva Fruhwirtová

 

 

 

 

 

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3