Smlouva na výstavbu cementárny mezi syrským soukromým investorem a českou společností INEKON Group v celkové hodnotě 228 milionů EUR a prezentace konkrétních projektů v Asii pro české firmy za více než miliardu EUR – to jsou hlavní výsledky 5. ročníku Česko-asijského fóra, které právě končí v Praze. Jednání asijských investorů s českými bankami ohledně financování českého vývozu do Asie, bude ovšem pokračovat až do poloviny příštího týdne.
Česko-asijské fórum, které se v Praze uskutečnilo již popáté, se snaží být maximálně praktickým nástrojem pro české podnikatele při jejich cestě na asijské trhy. Podtitulem letošního ročníku byly příležitosti v infrastruktuře a efektivita v podnikání. Podle hlavní organizátorky Evy Rybkové ze společnosti Image Conference and Consulting je to právě dopravní a průmyslová infrastruktura, kde je ve většině asijských zemí nejvíce příležitostí pro české firmy z hlediska jejich know-how a konkurenceschopnosti.
Potvrdil to i náměstek ministra dopravy Syrské arabské republiky Mahmoud Zanboa, který 5. Česko-asijské fórum navštívil: „Budování dopravní infrastruktury, zejména železniční a silniční sítě, je pro naši vládu prioritou. České technologie jsou kvalitní, což dokládá řada průmyslových projektů realizovaných v naší zemi českými firmami v minulosti, a proto o ně máme nadále zájem. Významné příležitosti jsou i v civilním letectví a při výstavbě metra, která se nyní v naší zemi připravuje.“
Česko-asijského fóra se zúčastnilo dvacet asijských zemí, z nichž řada vyslala na Fórum oficiální hosty.
V rámci panelu Zaostřeno na Mongolsko představili proinvestiční politiku země zástupci státní mongolské agentury FIFTA na podporu investic. Mongolsko nabízí rovněž výjimečné příležitosti při těžbě a budování energetických svých zdrojů. Energetika je klíčovým sektorem i pro další asijské země, dobrým příkladem je Pakistán, který plánuje vybudovat několik uhelných elektráren, s jejichž výstavbou a provozem mají české firmy výjimečné zkušenosti a vzhledem k tomu, že uhlí na pákistánských nalezištích je stejný lignit, jaký se těžil a těží v České republice, jsou i české technologie ideální pro použití v těchto energetických projektech.
Šéfy vládních proinvestičních agentur vyslaly na Česko-asijské fórum i další země, jako Indonésie, Kazachstán, Malajsie a Irák. Expertní vystoupení si připravila Indie a Hongkong.
5. Ročník Česko-asijského fóra navštívilo více než 200 českých účastníků a více než 50 asijských zástupců. Dokládá to skutečnost, že jak čeští, tak asijští podnikatelé vnímají vysoký potenciál své vzájemné spolupráce. Obchodní výměna České republiky s asijskými zeměmi v posledních letech velmi výrazně roste a výstupy z 5. Česko-asijského fóra potvrdili, že tento trend bude zřejmě nadále pokračovat.
(tz)