INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Podnikání a rodina. Pro byznysmena často dvě základní věci, kolem kterých se točí jeho život. Ovšem zatímco život firmy si pro sebe krade celý pracovní týden a s nemalou pravděpodobností se překlopí i do víkendu, na nejbližší zbývá násobně méně času. Věřící podnikatelé však mají na celou problematiku jiný pohled – rodina je pro ně základní hodnotou, zatímco byznys spíše zajímavou příležitostí. Tomu také přizpůsobují svůj pracovní den.

V představě o typickém podnikateli dominuje na prvním místě honba za ziskem. Čas trávený s rodinou tak zůstává upozaděn za finančním zabezpečením. I to je důvod, proč část podnikatelů založení rodiny a s tím spojené povinnosti odkládá. Minimálně do doby, než se jejich „firemní dítě“ stabilizuje a oni nebudou muset sedět v kanceláři od rána do noci, sedm dní v týdnu.

Poněkud jiný pohled na časový souboj mezi byznysem a rodinou mají věřící podnikatelé. „Především to není žádný souboj, naopak, vše by mělo vycházet z harmonie a správného vybalancování. Rodina je potřebnou jistotou, představuje jeden z předpokladů úspěšného podnikání. Proto nesmí být v životě upozaděna. Ať už prací, nebo čímkoliv jiným,“ říká Jiří Jemelka, podnikatel a spoluzakladatel neformálního sdružení křesťanských podnikatelů KOMPAS.

Co si konkrétněji představit pod oním vybalancováním? Podle Jiřího Jemelky je to především plánování vlastního času. Podnikatel bývá pánem svého času, může si ho tedy zorganizovat tak, aby byl i během pracovní doby v kontaktu s rodinou. Rozhodně se přitom nemusí jednat o kontakt fyzický, dostatečnou alternativou je i například pouhý telefonát s nejbližšími.

S tímto tvrzením se potkávají i další věřící. „Člověk by neměl být bezhlavý. Život je dar a jeho první hodnotou je rodina. Práce je pak pouze úkol, který pomáhá rozvíjet osobnost a uživit rodinu. Jedná se o dočasnou činnost – až jednou pracovat nebudeme, ať už kvůli stáří, či nemoci, důležití budou lidé, kterým věříme,“ říká rektor kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně, Josef Čunek.

Na druhou stranu představa, že je pro křesťanské podnikatele zisk z podnikání spíše okrajovým tématem, by byla mylná. „Peníze samozřejmě rodinu živí. V jádru jsou však pouze jedním z mnoha prostředků, jak vytvořit pro rodinu uspokojivé prostředí,“ doplňuje Jiří Jemelka. Pro křesťanského podnikatele je tak minimálně stejně důležité trávit víkendy, svátky a volné dny v přítomnosti svých nejbližších, dobít si díky nim své pracovní baterky a podnikání věnovat jen přiměřenou pozornost.

Zajímavým průsečíkem může být také zapojení rodinných členů do podnikání. Důkazem toho je nespočet rodinných firem po celém světě. Nejen z pohledu křesťanského podnikatele však v těchto případech vyvstávají určité otazníky. „Pokud se firmě daří, může to rodinné vztahy ještě více utužit. Problém však nastává ve chvíli, kdy se řeší krizové situace nebo kdy ekonomické výsledky nejsou uspokojivé. Takové momenty mohou mít na harmonii rodiny nepříjemný dopad. Jednodušším řešením je tedy své nejbližší do byznysu nepřibírat, a naopak se jim více věnovat ve svém volnu,“ uzavírá Jiří Jemelka.

O sdružení KOMPAS

KOMPAS je neformální sdružení křesťanských obchodníků, manažerů, podnikatelů a samostatně výdělečných osob. Vniklo v roce 2010 a jeho posláním je podpořit křesťanské nebo křesťansky smýšlející podnikatele v jejich byznysu a zároveň jim poskytnout podporu, vedení a duchovní formaci. Sdružení pro své členy kvartálně pořádá setkání v Praze a Olomouci. Více se můžete dozvědět na www.krestanskypodnikatel.cz.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3