Hospodářská komora České republiky začala vyřizovat žádosti firem o doporučení na zaměstnance z Filipín a Mongolska. Učinila tak ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu s výrazným předstihem před plánovaným termínem, vláda totiž chystala spuštění projektu až k 1. květnu.
Ročně budou moct tuzemské firmy díky tomuto režimu, jehož cílem je zrychlit přijímání cizinců na pracovní pozice, o které Češi nebo příslušníci států EU nemají zájem, přijmout až 1000 uchazečů z každé země, tzn. přibližně 85 uchazečů měsíčně z Mongolska a 85 pracovníků z Filipín.
O žádostech o zařazení do tohoto programu bude rozhodovat ministerstvo průmyslu a obchodu na základě doporučení od Hospodářské komory České republiky. Nový program označovaný jako Režim ostatní státy je určen jen přímým zaměstnavatelům působícím v České republice alespoň 2 roky v oblasti výroby, služeb nebo ve veřejném sektoru, kteří zaměstnávají alespoň 10 zaměstnanců, nemají žádné závazky vůči státu a nemohou dlouhodobě obsadit volné pracovní místo z českých zdrojů trhu práce. Zaměstnavatelé se mohou na Hospodářskou komoru obracet ode dneška, informace, dokumenty a kontakty naleznou na internetové stránce: https://www.komora.cz/obchod-a-sluzby/zamestnanci-mongolsko-filipiny/
V rámci projektu budou moct zaměstnavatelé podat také tzv. hromadnou žádost pro 30 a více uchazečů. Spolu s ní ale musí zaměstnavatel dodat čestné prohlášení, že bude spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců v jeho kraji, čestné prohlášení o projednání svého záměru se zaměstnanci ve smyslu ustanovení § 280 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, a vyjádření starosty či primátora obce, kde budou cizinci po příjezdu do ČR ubytováni.
Hospodářská komora zároveň připravuje službu, která by umožnila žádosti firem zpracovávat kompletně stejně jako v režimu pro zaměstnávání pracovní síly z Ukrajiny.
Například o pracovníky z Mongolska je velký zájem hlavně v masokombinátech. Mongolové jsou zvyklí pracovat s masem, od přírody jsou pastevci a práce s nožem jim je blízká. Je to specializovaná a těžká práce, kvůli čemuž jednak není o tuto práci mezi současnými uchazeči na úřadech práce zájem, jednak je kvalifikovaní řezníci neradi zaučují, protože tito zaměstnanci brzy utečou. Získat povolení v mongolském Ulanbátaru pro tuzemské firmy ale bylo dosud velmi obtížné.
Hospodářská komora upozorňuje, že pro zaměstnavatele zaměstnávání kvalifikovaných cizinců s alespoň výučním listem je krizové řešení nedostatku lidí ve výrobě, zaměstnavatelům takový krok totiž přináší nemalé dodatečné náklady – na vyhledání vhodných uchazečů v zahraničí, jejich dopravu, ubytování, zaškolení, překlady předpisů a pracovních postupů.
Zaměstnavatelé musí podle nařízení MPSV nabídnout pracovníkům ze zahraničí stejné pracovní a mzdové podmínky jako u občana ČR.
(tz)
Ilustrace Pixabay.com