Návrh novely insolvenčního zákona, který mají senátoři na stole, zapomněl na společenství vlastníků jednotek a bytová družstva. Nedobytných pohledávek za bydlení přibývá. Na potřebu oddlužovací novely, která by mohla vyřešit problém s dlužníky v bytových domech, Svaz českých a moravských bytových družstev upozorňoval v létě.
Vlastníci jednotek a členové bytových družstev sdružených pod Svazem českých a moravských bytových družstev vyjadřují znepokojení se současným návrhem insolvenční novely, kterou má dnes projednávat druhá komora parlamentu. Návrh podle nich zcela přehlíží vedlejší efekty problému s exekucemi, které dopadají zejména na sektor bydlení.
“Upozorňovali jsme poslance, že dosavadní řešení byla pouze částečná. Dokud v Česku chybí funkční koncepce sociálního bydlení, přenáší se problém s dlužníky v bytových domech na jejich sousedy, kteří tak de facto suplují stát a jeho sociální síť,” uvádí Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.
Řádně platící vlastníci jednotek v domech nesou podle Svazu plnou tíži dluhů za své neplatící sousedy. Nevymahatelnost dluhu ovšem nejvíce souvisí s tím, že dlužník mívá více věřitelů, kteří jsou proti bytovému družstvu nebo SVJ zvýhodněni.
“Vítáme úpravu, která reaguje na tak závažný celospolečenský problém, jakým exekuce jsou. Nicméně návrh zcela přehlíží dluhy za bydlení. Navrhovali jsme i variantu, kdyby bylo oddlužení lidem, kteří dluží svým sousedům, povoleno, ale dluh za bydlení by tím nezanikl,” doplňuje Vysloužil.
Podle statistiky Svazu českých a moravských bytových družstev přitom podíl nedobytných pohledávek za nájemné a služby spojené s užíváním bytu meziročně opět vzrostl. Ještě v roce 2016 tvořily 38 procent veškerých pohledávek, loni už to bylo 44 procent. Nedobytný je tak téměř každý druhý dluh.
„Jak bytovým družstvům, tak i společenstvím vlastníků by pomohlo, kdyby přešly v obou případech do skupiny přednostních pohledávek, kam patří mimo jiné i výživné či státní pohledávky,“ uzavírá Vysloužil s tím, že žádný jejich požadavek novela ovšem nezohledňuje. Budoucnost řady SVJ je tak podle něj kvůli hrozícímu krachu nejistá.
(tz)
Ilustrace Pixabay.com