Poslední týdny firmy ve velkém přidávají nabídky vánočních brigád, studenti, studentky i další zájemci mají tak z čeho vybírat. Nejnovější analýza dat pracovního portálu Prace.cz se proto podívala na to, z jakých oblastí je nejvíce nabídek, kolik si mohou lidé vydělat a jaké dovednosti od nich firmy požadují.
Stále jsme s něčím nespokojeni. Diskutujeme o vysokých daních, stoupajících cenách za potraviny a energie, zlobíme se na ministry, školství, dodavatelsko-odběratelské vztahy, na prodlužování odchodu do důchodu. Sem tam i něco pochválíme, třeba kousek nové dálnice nebo jednodušší bankovní služby. O naší ekonomice proudí kolem nás nespočet informací. V jakém stavu však doopravdy je? Čemu v té záplavě zpráv, analýz a domněnek věřit, a čemu se jen pousmát? Čeho se bát, v jaké vize věřit?
Obchod s firmami pozvolna nabírá na síle, ale stále se nevrátil na úroveň před covidem. Zahraniční podnikatelé v roce 2023 koupili 2694 českých společností, což je nejvyšší počet za poslední čtyři roky, ale stále o pětinu méně než v předpandemickém roce 2019.
Technologická agentura ČR (TA ČR) oslaví 15 své existence na společenském galavečeru s předáváním cen nejlepším projektům aplikovaného výzkumu s vysokým přínosem pro společnost a hospodářství.
Zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků v září vyzvali ministra zemědělství Marka Výborného, aby se Česká republika postavila do čela zemí, které žádají odklad zavedení Nařízení o odlesňování do praxe. Firmy by měly nová pravidla plnit už za tři a půl měsíce, ale stále není k dispozici slibovaný IT systém ani přesná implementační pravidla.
Den strávený prací na poli nebo ve stáji, večer u počítače vyplňováním tabulek. I tak vypadá každodenní řehole některých zemědělců. Musí zvládat stále nové administrativní povinnosti, které se na ně valí z Bruselu nebo které jim vymýšlejí čeští úředníci.
Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...
Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.
Pokračování ...