Cena elektřiny každoročně roste o několik procent, spotřebitelé tyto nárůsty přepočítávají na tisícikoruny z vlastních rozpočtů navíc. Růst cen se svádí z velké části na obnovitelné zdroje. Jak však v současné době na obnovitelné zdroje nejen přispívat, ale také z nich získat konkrétní přínos? Způsob jak do obnovitelných zdrojů efektivně investovat radí NWT a. s.
Obnovitelné zdroje zažívají v posledních desetiletích renesanci – již v moderním hávu. Důvodů je mnoho. Jako nejsilnější je uváděno hledání alternativ k „tradičním“ zdrojům výroby elektrické energie v tepelných a jaderných elektrárnách. V současné době je v ČR v provozu více než 23 000 fotovoltaických elektráren. Z tohoto počtu je drtivá většina zapojena v režimu vlastní spotřeby rodinného domu, firmy nebo továrny a není tak „klasickou“ FVE, která nám bije do očí nejvíc – umístěná na poli a o výkonu větším, než je 1 MW. Takových velkých FVE je v ČR jen cca 550 (tedy ani ne 2,5 % celkového počtu).
V posledních letech také výrazně klesla podpora pro nově připojené zdroje. Zatímco v roce 2010 činil tzv. zelený bonus pro nové FVE cca 12 Kč na každou vyrobenou kWh, v roce loňském to bylo již jen 5 Kč a od
1. 7. 2013 je tento příspěvek již „jen“ 1,88 Kč (2,44 Kč u FVE do 5 kWp) – tento zelený bonus je platný jen pro zdroje připojené do konce roku 2013. Současně s poklesem podpory se také snížily ceny technologií.
Fotovoltaika se tak stala tím, čím od začátku měla být – ne dokonalou investiční příležitostí, kdy se vložené peníze během 20 let vrátí čtyřnásobně, ale nástrojem pro úsporu. „Je tak žádoucí, aby investor maximum energie spotřeboval okamžitě, v objektu. Tím se naplňuje i myšlenka, která rozšířila fotovoltaiku na střechy například v Německu – pokud si vyrobím elektřinu přímo v místě spotřeby, šetřím tak přenosovou síť a snižuji náklady na výrobu a distribuci elektrické energie“, uvedl Jakub Mráček, ředitel Divize Energo, NWT a. s.
Možností, jak využít vyrobenou energii je již v současné době mnoho a další možnosti čekají jen na nižší cenu technologie. Konkrétní návrh fotovoltaické elektrárny může odborník provést na základě faktury za elektřinu a základních údajů o objektu a průběhu spotřeby elektrické energie.
V každém případě, po dokončení elektrárny bude výrobce fakturovat Operátorovi trhu s elektřinou částku ve výši 1,88 Kč / kWh (pro elektrárny od 5 do 30 kWp) nebo částku 2,44 Kč / kWh (pro elektrárny o výkonu do 5 kWp). Tato částka jde právě z fondu na obnovitelné zdroje, kam přispívají všichni odběratelé elektřiny v ČR. Většina příspěvku jde do fondu z příspěvku ve výši 0,583 Kč / kWh, který všichni najdeme na fakturách za elektřinu, menší část přes státní rozpočet.
„Dá se tedy říci, že domácnost, která topí elektřinou a má spotřebu kolem 15 000 kWh ročně, přispívá na obnovitelné zdroje částkou nejméně 8 000 Kč“ uvádí Mráček. U firem se spotřebou stovek tisíc kWh měsíčně je to částka v řádu statisíců korun. Proč tyto peníze nevytáhnout zpět?
„Další oblastí, o které se v případě úvahy o fotovoltaice vyplatí přemýšlet, je akumulace přebytečné energie. Nejjednodušší a dostupná akumulace je do vody – investice do většího bojleru nebo akumulační nádoby není tak vysoká a existují velmi zajímavé produkty za pár stokorun, které dokáží přebytečnou energii přesměrovat do právě takové akumulace. Do budoucna pak bude každý provozovatel malé fotovoltaiky na rodinném domě nebo firmě přemýšlet o akumulaci do baterií“, vysvětlil Jakub Mráček.
Chcete dlouhodobě snižovat náklady na energii a zároveň bezpečně zhodnotit vaše volné finanční prostředky? Věta jak z letáku pochybné záložny, nicméně faktem zůstává, že od roku 2014 bude veškerá nová podpora pro fotovoltaiku zastavena. Čerpat finanční prostředky po dobu 20 let budou moci pouze zdroje připojené do 31. 12. 2013. Času tedy není příliš mnoho. Pokud máte v objektu velkou spotřebu elektrické energie, je to smysluplná investice. Za 20 let provozu ušetříte u 30 kWp elektrárny cca 1 – 2 miliony Kč na neodebrané energii. Navíc, pokud bude elektrárna připojena do konce roku 2013, leží v balíku, který se mezi investory rozděluje, navíc další více než 1 milion Kč! Což je zároveň průměrná cena elektrárny o této velikosti. Prostá návratnost je skutečně mezi 7 a 10 lety.
„Pokud se rozhodnete do elektrárny investovat, je nutné začít co nejdříve. Proto přeji dobrou ruku při výběru dodavatele a klidný proces připojení“, závěrem dodal Mráček.
(tz)