Studenti středních škol, kteří nebyli ani v druhých kolech přijati na vysokou školu, například ekonomického směru, nebo neudělali maturitu a druhé kolo přijímacího řízení na VŠ jim uteklo, mají možnost jít do nultého ročníku vysokoškolského studia. Jak tedy dál pokračovat ve studiu, nemuset si hledat zaměstnání a mít přitom výhody statutu studenta?
Pokud studentům snaha dostat se na vysokou školu letos nevyšla, stále mají škálu možností, jak dále pokračovat ve studiu a mít od státu placené zákonné pojištění, ale i jak ze situace vyjít velmi dobře a „volnější“ rok využít k dokonalé přípravě na další vzdělání nebo vybrané zaměstnání. Pokud tedy nechtějí rovnou vstoupit do armády nebo se zkusit uplatnit na trhu práce.
Přejdete rovnou do druhého ročníku
Jednou z výhod nultého ročníku je, že se studenti pohybují v prostředí, v němž by se pohybovat chtěli. Mají možnost poznat univerzitní prostředí, její pravidla, seznámit se s vysokoškolskými profesory nebo touto učební látkou a také si udělat několik zajímavých kontaktů. Rok je rozdělen na zimní a letní semestr, oba zakončeny „zkouškovým“ obdobím. A na konci jim školy dají šanci dostat se do prvního ročníku, buď díky dosaženým znalostem, nebo na některých školách dokonce bez přijímací zkoušky. Každá škola to má jinak. Někde stačí, když projdete ze všech zkoušek a zápočtů, někde musíte nasbírat určitý počet kreditů. Každopádně i bez toho by pro vás „přijímačky“ měly být výrazně snazší.
„Výhodou přípravného studia je to, že student plynule přechází z jednoho vzdělávacího systému do dalšího, neztrácí studijní návyky a zvyklosti a cíleně směřuje v rámci zvoleného oboru k přijetí na vysokou nebo vyšší odbornou školu,“ říká k tomu Ing. Martin Vaněk, ředitel vzdělávacího centra AZ Smart (www.az‑smart.cz), které je jednou nejvýznamnějších českých společností působících v této oblasti. Nabízí ucelený soubor vzdělávání v lékařských, právních, ekonomických oborech, ale i jazykové vzdělávání, a to nejen v Praze.
Statut studenta aneb nemusíte platit zdravotní ani sociální
Roční intenzivní přípravné kurzy zpravidla jsou sice dostupné za určité školné, nicméně co vám zůstává, je právě statut studenta, tedy zůstávají vám nejrůznější slevy, ale hlavně nemusíte za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, které byste jinak u obyčejných vzdělávacích kurzů platit museli.
Nejste tedy ještě zcela rozhodnuti, utekla vám vysoká škola o pár bodů nebo jste kvůli termínu opravných maturit nestihli termín přijímaček VŠ, je nultý ročník výbornou volbou.
Foto: Nultý ročník by vás měl připravit na přijímací zkoušky.