Ryze česká investiční společnost Solek Holding SE, a.s., která se specializuje na kompletní development fotovoltaických elektráren, ve čtvrtek symbolicky přestřihla pásku první dokončené části solární elektrárny Solar Park Cuz Cuz. Akce se zúčastnil i velvyslanec ČR v Chile Josef Rychtar. Do sítě bude zařízení dodávat elektřinu od srpna 2016, instalovaný výkon elektrárny dosáhne po úplném dokončení na sklonku tohoto roku 3,3 MWp.
Solek Holding je jedinou českou firmou, která v Chile staví velké solární elektrárny. Kromě projektu v Cuz Cuz, oblasti v blízkosti města Illapel, které leží zhruba 300 kilometrů severně od hlavního města Santiaga, připravuje ještě další dva projekty o stejném výkonu – solární parky La Fortuna a Ampare del Sol.
Samotná stavba elektrárny v Cuz Cuz trvala necelé dva a půl měsíce, ale předcházel jí dlouhodobý podrobný průzkum lokality a důkladná administrativní a technická příprava. „Chile je jednou z nejvhodnější lokací pro umístění solárních elektráren na planetě. Má perfektní osvit – až dvojnásobný oproti Česku – a díky vysoké nadmořské výšce a zdejší vegetaci se panely také méně znečišťují, což zvyšuje jejich efektivitu. Navíc používáme technologii tzv. trackerů, kdy se fotovoltaické panely nastavují do pozice, ve které je osvit nejintenzivnější,“ vysvětluje zakladatel, majitel a člen představenstva Solek Holding SE Zdeněk Sobotka.
„Chile nabízí mnoho investičních a podnikatelských příležitostí a je zároveň nejstabilnější zemí Jižní Ameriky. Geografická vzdálenost ale podnikatele často odrazuje. O to víc mám radost z každé české firmy, která se nebojí a svůj byznys tu rozjíždí. Právě takovým firmám se snažíme být maximálně nápomocní, především co se týká navazování kontaktů nebo poradenství v oblasti administrativy a legislativy spojené s podnikáním v Chile," říká Josef Rychtar, velvyslanec ČR v Chile. Rychtar se stejně jako guvernér provincie Coquimbo Patrico Trigo nebo starosta města Illapel Denis Cortes Vargas zúčastnil slavnostního stříhání pásky.
„Solární elektrárny jsou pro dobré energetické zásobení podniků a domácností v našem regionu klíčové. Investice Solek Holding tak přímo přispívá k rozvoji regionu, zapadá do celostátní energetické strategie a v neposlední řadě dává i práci místním obyvatelům,“ říká Denis Cortes, starosta města Illapel.
Investiční náklady na projekt v Cuz Cuz jsou zhruba 100 milionů korun. „Z části je elektrárna financována z našich zdrojů, z části za podpory soukromých investorů z ČR,“ dodává Sobotka.
Společnost Solek realizovala od svého založení v roce 2010 již osmnáct fotovoltaických projektů o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MWp. Firma nasbírala zkušenosti s plánováním, výstavbou, provozem, ale i správou aktiv v odvětví fotovoltaiky v Rumunsku, na Slovensku a v Česku.
„Chile jsme vybrali po detailní analýze ekonomické, geografické, ale i politické situace, kdy významnou roli sehrála také vymahatelnost legislativy. Důležitý je i pozitivní přístup chilských bank při financování solárních projektů,“ říká Sobotka. Solek totiž v Chile neplánuje jen zmíněné tři solární elektrárny, které bude provozovat v režimu tzv. stabilizovaných cen, které zjednodušeně řečeno představují průměr tržních cen za předcházející období. Firma se bude na sklonku července účastnit také velké aukce elektřiny, ve které se bude soutěžit o dvacetileté kontrakty na dodávky „regulovaným“ zákazníkům pro období 2021 až 2041. Zde bude Solek dražit přes 100 MW. Pokud by byl v aukci byť jen částečně úspěšný, začne stavět velké projekty, které už se bez financování ze strany chilských bank neobejdou.
(tz)