Po netradičním jaru přicházejí nejteplejší měsíce v roce. Na léto se těšíme nejen s ohledem na prázdniny, ale i čerstvé ovoce. Vybírat můžeme z mnoha druhů, ať už jde o jahody, třešně, višně, meruňky, maliny, rybíz, nebo angrešt. Ovoce se obvykle nerozděluje botanicky, ale hospodářsky nebo podle oblastí, kde roste. Na ovoce mírného pásu, tropické a subtropické. Lze je dělit také podle využití na stolní, hospodářské a moštové nebo podle doby zrání a konzumní zralosti na letní, podzimní a zimní.
Češi jsou dobří pěstitelé od nepaměti. První podložené zmínky o ovocnářství pocházejí již z 13. století. Od 17. století u nás vznikaly ovocné školy a následně ovocnářství dostávalo organizovanou podobu prostřednictvím spolků. Zrodilo se specializované odvětví botaniky – pomologie. K největšímu rozvoji došlo v 70. a 80. letech
20. století. Poslední změnu ovocnářství zaznamenalo se vstupem do EU, díky čemuž se omezilo používání chemických látek.
K roku 2019 byla podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského celková rozloha ovocných sadů v ČR téměř 14 000 ha. „Ročně se u nás vypěstuje v sadech profesionálních ovocnářů až 200 000 tun ovoce, z čehož je až 80 % jablek, která ale dozrávají až na podzim. Pravidlem by mělo být, že se konzumuje ovoce v době, kdy dozrává. Jablka a hrušky lze dobře uskladnit, a mohou se tak využít po zbytek roku. Spotřeba ovoce se pohybuje okolo 80 kg na obyvatele za jeden rok,“ vysvětlil předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Mezi nejběžnější pěstované druhy letního ovoce patří jahody, třešně, višně, meruňky a angrešt. Málokdo stále ví, že jahody obsahují stejné množství vitamínu C jako citrusy. Dále jsou zdrojem vitamínů E a skupiny B. Pomáhají rovněž při nadýmání nebo v boji s vysokým tlakem. Když jahody dozrávají, tvoří se v nich červené barvivo bohaté na karoten chránící plody před bakteriemi. Třešně a višně se zase hodí do každé diety. Obsahují až 80 % vody a díky tomu jsou ideální volbou při snižování hmotnosti. Mezi jedno z nejlepších druhů ovoce řadíme meruňky. Posilují imunitní systém a díky beta–karotenu přispívají k zdravému opálení pokožky. Angrešt slouží k pročištění střev, podpoře trávení a důležitý je vysoký obsah křemíku, který zajišťuje pevnost tkání. V současnosti je většina ploch sadů obhospodařována v režimu integrované produkce ovoce. To je ekonomická produkce ovoce vysoké kvality při uplatnění ekologicky přijatelných metod pěstování a minimalizaci nežádoucích vedlejších účinků agrochemikálií při jejich používání.
Dovoz čerstvého ovoce má od roku 2017 výraznou klesající tendenci. Do České republiky se dovážejí především plodiny, které vyžadují vysoké teploty a v našich přírodních podmínkách by šly velice obtížně vypěstovat. Jde například o banány a citrusy. V letních měsících jsou vhodnou alternativou k citrusům hlavně jahody, díky již zmiňovanému, vysokému množství vitamínu C. Oproti ostatním státům Evropské unie je naše země v pěstování ovoce velmi soběstačná. Exportu v posledních letech vévodí jablka, višně, hrušky a třešně. Nejvíce ovoce směřovalo na Slovensko a dále do Německa a Rumunska. (tz)