INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

power s80Ceny průmyslových výrobců v únoru meziročně rostly o 21,3 %. Podobně, jako v předchozích měsících, stojí za významnou částí cenového růstu právě kategorie energií, kam patří vedle ropy, plynu a elektřiny také ceny za jejich přenos, rozvod a zobchodování. Konkrétně v posledních třech zmíněných došlo k meziročnímu růstu cen o 57,7 %.

Je nutné dodat, že data o cenách výrobců z února ještě neodráží eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině. V oblasti růstu cen energií proto nejsme ještě u konce.

Nejedná se však pouze o zdražování energií. Ceny průmyslových výrobců bez energií meziročně vzrostly o 13,8 %. Například cena chemických látek a výrobků rostla o 47,5 % a cena obecných kovů a kovodělných výrobků rostla o 24 %. Růst cen je viditelný napříč kategoriemi. Jedním z důvodů je právě vliv cen energií na nákladovou křivku v téměř všech odvětvích – především těch náročných na energie. I proto byl významný růst zaznamenán v těžkém průmyslu, ocelářství a chemickém průmyslu.

Dle dat ČSÚ rostly také ceny zemědělských výrobců. Proti únoru loňského roku o 22,9 %. Nejvýrazněji se růst cen projevil u olejnin (o 44,2 %) a obilovin (o 34,3 %). Rostla však i cena dalších potravinářských výrobků, jako jsou brambory, zelenina, ovoce, drůbež a mnoho dalších. V České republice lze proto očekávat zrychlení růstu cen jídla v následujících měsících.

Ukazatelé cen průmyslových a zemědělských výrobců slouží jako předstižný ukazatel budoucího cenového vývoje. V momentě, kdy vidíme významné meziroční a meziměsíční růsty, jako je tomu nyní, lze očekávat zrychlení spotřebitelské inflace. Ceny výrobců se do spotřebitelských cen projevují se zpožděním několika týdnů a měsíců. Výsledné hodnoty za únor nás varují před dražšími energiemi, jídlem a průmyslovými výrobky např. v automobilovém průmyslu.

Pavel Peterka

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3