Praha může každý rok uspořit téměř miliardu korun. Analýza Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy pracuje s modelem, kdy by se metropole dělila ne na současných 57, ale jen na 8 městských částí, aniž by to mělo negativní dopad na činnosti, které musí plnit. Počet politiků by tak klesl o 723, zaměstnanců městských částí by ubylo o 1150.
Na dokument upozornil exprimátor a nezávislý kandidát na senátora Tomáš Hudeček, který o administrativním členění a efektivitě správy dlouhodobě vyučuje na univerzitách.
Autoři analýzy došli k závěru, že počet pracovníků úřadů městských částí by podle provedených propočtů klesl téměř o čtvrtinu ze zhruba 4 770 na 3 620. Množství zastupitelů by pak kleslo skoro o dvě třetiny z 1 128 na 405. V součtu by díky tomu došlo k úspoře v rozpočtech pražských městských částí téměř o 930 milionů korun ročně. Podrobnosti o metodách výpočtu jsou uvedeny přímo v analýze.
Právě snížení počtu městských částí i úředníků by přineslo jak úspory, tak i vyšší efektivitu. „Vím, že slučování městských částí v Praze je kontroverzní téma, ale města i obce se v současné situaci musí chovat zodpovědněji než doposud. Jako se chovají uvážlivěji lidé, kteří hledají způsoby, jak v současné době ušetřit, musí se chovat zodpovědně i stát, kraje, města a obce. Zdaleka se tedy nejedná o problém hlavního města. Ve veřejné sféře musíme hledat každou příležitost, kde ušetřit, a miliarda na platech a odměnách rok co rok za to stojí,“ říká pražský exprimátor Hudeček.
V Praze je aktuálně 27 městských částí, které mají méně než 5 000 obyvatel. Naopak v nejlidnatější Praze 4 žije přes 130 000 lidí. „To v součtu znamená, že se u takového počtu městských částí často dublují agendy a úředníci i politici nevyužívají svůj čas efektivně. Podle zpráv OECD má rozdělení velkých měst na mnoho obvodů i částí negativní dopad na HDP,“ doplňuje Hudeček.
Snížit počet městských částí však není v kompetenci vedení hlavního města, nutná je změna zákona. Podle Hudečka by však sloučení městských částí mohlo inspirovat i další velká města v Česku k hledání úspor na podobném principu. „Zároveň doporučuji vládě, aby zadala audit, který odhalí další možnosti, které agendy lze sloučit, kde snížit počty úředníků,zefektivnit využití jejich práce a tím ušetřit miliony do státní kasy,“ uzavírá Hudeček.
(tz)