V průběhu roku 2011 poradenská společnost Dun & Bradstreet snížila rating dvanácti evropským státům – Maďarsku, Řecku, Portugalsku, Islandu, Irsku, Kypru, Itálii, Švýcarsku, Španělsku, Bulharsku, Itálii a Belgii. Opakovaně přistoupila ke zhoršení hodnocení v případě Řecka (3x), Maďarska (2x), Itálie (2x), Kypru (2x) a Španělska (2x). Naopak Německu, Nizozemí, Švédsku, Francii, Bulharsku, Irsku a dvakrát Islandu rating zvýšila. U Irska, Islandu a Bulharska analytici Dun & Bradstreet změnili hodnocení v obou směrech, a tak rating těchto zemí na konci roku 2011 dosáhl stejné hodnoty jako na začátku. „Náš analytický tým pečlivě monitoruje vývoj rizika obchodování v jednotlivých zemích a pružně reaguje na změny v oblasti politického, komerčního, makroekonomického i externího rizika," vysvětlila ředitelka D&B pro ČR a SR, Alena Seoud.
„Křehké zlepšování investičního klimatu na konci roku 2010 pokračovalo i v první polovině loňského roku, nicméně v druhém pololetí jsme zaznamenali prudké zhoršování jako důsledek bobtnající dluhové krize," říká ředitelka D&B pro ČR a SR Alena Seoud. „V roce 2012 neočekáváme výraznější zlepšování, a našim klientům i nadále doporučujeme pečlivě prověřovat své obchodní partnery a důkladně vyhodnocovat veškerá obchodní rizika plynoucí z obchodního styku," dodala ředitelka D&B.
Nejpříznivější investiční klima v Evropě má podle hodnocení D&B aktuálně Německo (DB1c), o stupeň hůře, ale stále ještě v rámci pásma nejnižšího rizika návratnosti investice (DB1d), následuje Švýcarsko, Norsko a Švédsko. Na začátku roku 2011 bylo nejlépe hodnoceno Švýcarsko (DB1c). Česká republika a Polsko jsou podle uděleného ratingu D&B zařazeny v kategorii mírného rizika návratnosti investice (DB3a), Slovensko je hodnoceno o stupeň lépe (DB2d) na úrovni nízkého rizika. Nejhorší ratingový stupeň, na úrovni velmi vysokého rizika návratnosti investice v Evropě, D&B stanovila pro Bělorusko (DB6c), v oblasti vysokého rizika je hodnoceno Rusko (DB5d) a Ukrajina (DB5d).
(tz)