Klíčovou událostí tohoto týdne bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky. Vzhledem k horším výsledkům, které v poslední době chodí z tamní ekonomiky, se s napětím očekávalo, zda centrální bankéři přistoupí k další monetární expanzi v podobě třetího kola kvantitativního uvolňování (QE III). K tomuto kroku se nakonec neodhodlali. Nabídli však alternativu v podobě prodloužení operace Twist (nákup dlouhodobých a prodej krátkodobých dluhopisů) do konce letošního roku. Určité věci lze oddálit, ale nelze se jim vyhnout a QE III je jednou z nich. Většina signálů totiž zcela jasně poukazuje na to, že americké hospodářství rozhodně není v dobré kondici a tato kondice se bude nadále spíše zhoršovat než zlepšovat. Toho si je vědom i Fed, když v nové prognóze snížil výhled makroekonomických veličin – nezaměstnanosti i HDP. Do konce roku budou centrální bankéři zasedat ještě čtyřikrát, to znamená čtyři šance pro ohlášení QE III.
V domácí ekonomice nebyla uveřejněna žádná důležitá makrodata. Za pozornost stálo zveřejnění Zprávy o finanční stabilitě z dílny České národní banky (ČNB), především poté část věnovaná situaci v domácím finančním sektoru. Stav „českých" bank zůstává podle ČNB nadále příznivý a i v případě extrémně zátěžové varianty by finanční instituce splnily požadavky na kapitálovou přiměřenost. To lze považovat za pozitivní zprávu především s ohledem na to jaký je stav bank za našimi hranicemi.
Česká měna se již od poloviny května pohybuje v mírně rostoucím postranním trendu a tento týden nebyl výjimkou. Na měnovém páru s eurem se v první polovině týdne obchodovalo v rozpětí 25,35 – 25,60 CZK/EUR. V druhé polovině koruna následně oslabila k hladině 25,80 CZK/EUR a testovala tak nejslabší červnové úrovně. Podobný byl i vývoj koruny vůči americké měně. V závěru týdne se dolar prodával za zhruba 20 korun a 50 haléřů. Vývoj koruny je i nadále ovlivněn děním na zahraničních trzích a zprávy z domácí ekonomiky mají jen minimální význam. Spekulace o snížení sazeb Českou národní bankou na zasedání v příštím týdnu jsou již vesměs v ceně zahrnuty a tak by ani tato událost neměla s korunou výrazněji zahýbat. Vzhledem ke stále horším ekonomickým datům z eurozóny včetně Německa lze počítat s tím, že se česká měna bude i v dalších týdnech pohybovat na slabších úrovních.
Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ
O společnosti AKCENTA CZ, a.s.:
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu s více než 10letou tradicí. Kromě výhodných kurzů pro nákup a prodej deviz a nízkých poplatků za platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům. AKCENTA CZ je držitelem povolení (Č.j.:2011/1199/570) k činnosti platební instituce podle zákona o platebním styku č.284/2009 Sb. § 3 odst. 1 písm. a)b)c)e)f). Jako jedna ze dvou nebankovních společností obchodující s devizami v ČR je držitelem Licence pro obchodování s cennými papíry, která ji opravňuje k uzavírání forwardových a swapových obchodů. Zajišťuje směnu měn za výhodné kurzy a bez poplatku.
O skupině AKCENTA:
Skupinu AKCENTA tvoří tři samostatné společnosti: AKCENTA CZ, a.s., obchodník s devizami, AKCENTA ENERGIE, a.s., obchodník s elektrickou energií, a AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo. Skupina působí na středoevropském trhu v oblasti obchodování s devizami, obchodování s energií a poskytování bankovních služeb, vkladů a úvěrů.
(tz)