Společnost Severočeské doly podrobně eviduje veškeré zásoby i těžené uhlí. Zásoby uhlí byly naposledy inventarizovány v roce 2010. Posudky vypracované nezávislými odborníky projednalo a schválilo Ministerstvo životního prostředí ČR. K výpočtu zásob mají Severočeské doly znalecký posudek soudního znalce.
Podle těchto odborně spočítaných, ověřených, expertně oponovaných výpočtů bylo ke dni 1. 1. 2012 v DP Tušimice prokazatelně 240,2 mil tun vytěžitelných zásob uhlí. Dalších nejméně 9,8 mil tun bude získáno snížením ztrát a procesem homogenizace (míchání substandardního uhlí, s uhlím s lepšími parametry na směs, která může být spálena v elektrárně, protože dosahuje potřebných parametrů). Celkem tak SD garantují 250 mil tun paliva k 1. 1. 2012. Veškerá těžba je plánována a připravována pouze v hranicích limitů těžby dle usnesení vlády 444/1991 a žádná změna limitu v této lokalitě se nepředpokládá.
Tato ověřitelná fakta zásadně vyvrací spekulace naposledy uvedené na tiskové konferenci Nadačního fondu proti korupci, podle kterých by mělo být z dolu Tušimice k dispozici pouze 190 milionů tun paliva. Obdobná tvrzení šířená ekologickými aktivisty byla v minulosti opakovaně vysvětlena a vyvrácena během řady jednání, návštěv a exkurzí.
Společnost Severočeské doly rovněž odmítá tvrzení, že by v dole Tušimice docházelo k nelegální těžbě. Obě povolení hornické činnosti, první z roku 1998 a druhé z roku 2006, které důl Tušimice má, jsou platná. Společnost k tomu disponuje stanoviskem Ústavu státu a práva.
Trestní oznámení podávaná na údajnou nelegální těžbu byla opakovaně prošetřována správními orgány i Policií ČR a vždy byla shledána jako neopodstatněná. Jsme přesvědčeni, že i poslední podnět bude objektivně posouzen a potvrdí legálnost těžby i správnost výkazů zásob uhlí.
Údajný nedostatek uhlí v dobývacím prostoru TušimiceTvrzením o nedostatku uhlí v dobývacím prostoru Tušimice se v posledních letech opakovaně zabývaly orgány společnosti Severočeské doly a.s..
Na uvedené tvrzení byla několikrát podávána oznámení na orgány státní správy, byly dávány podněty a trestní oznámení, která byla v minulosti prošetřována i Policií ČR. Dosud vždy byly Policií ČR tyto podněty shledány jako neopodstatněné a fakty nepodložené. Jsme přesvědčeni, že i poslední podnět bude objektivně posouzen a potvrdí legálnost těžby i správnost výkazů zásob uhlí.
S těmi, kteří tvrdili a tvrdí, že uhlí v dobývacím prostoru Tušimice chybí, bylo mnohokrát jednáno s cílem věc vysvětlit a objasnit. Existují desítky mailů, uskutečnilo se mnoho návštěv, bylo několik exkurzí v povrchovém dole Tušimice, uskutečnil se i pozorovací let nad dolem a byla řada společných vysvětlujících jednání.
Tvrzením se zabývala také valná hromada společnosti ČEZ, a. s., a rovněž její představenstvo a dozorčí rada. Dále se podněty vznesenými jednou akcionářkou představenstvo a dozorčí rada ČEZ, a.s., opakovaně podrobně zabývaly na svých zasedáních, a vždy bylo konstatováno, že k žádným obavám není důvod, že množství uhlí odpovídá výkazům.
Zásoby hnědého uhlí byly ověřeny v roce 2010 odborným výpočtem zásob, který byl projednán a schválen MŽP. K výpočtu zásob existuje nezávislý znalecký posudek autorizovaného soudního znalce. Veškeré zásoby i těžené uhlí jsou podrobně evidovány. Výkazy o stavu zásob uhlí, každá těžební organizace každoročně odesílá na MŽP a MPO. Současný stav zásob, který uvádíme, je k datu 1. 1. 2012.
Podle odborně spočítaných, ověřených, expertně oponovaných, se státní správou projednaných a soudním znalcem potvrzených vědeckých výpočtů bylo ke dni 1. 1. 2012 v DP Tušimice prokazatelně 240,2 mil tun vytěžitelných zásob uhlí a dále jsme si jisti, že se nám podaří vyzískat nejméně 9,8 mil tun procesem homogenizace (míchání uhlí, které by nebylo určeno pro elektrárnu kvůli nízkým parametrům výhřevnosti a vysoké sirnatosti, ale po smíchání ve vhodném poměru je spalitelné a jako palivo bude dodáno). Celkem SD garantují 250 mil tun paliva k 1. 1. 2012.
"Důkazy" předložené na tiskové konferenci minulé úterý nejsou ničím novým. Trestní oznámení ohlášené minulý pátek není také ničím novým. Už v roce 2011 bylo trestní oznámení ve stejné věci šetřeno a bylo odloženo. Je to stále stejná argumentace, která byla věcně už mnohokrát vyvrácena, jak ze strany SD, tak i vyjádřeními a posudky autorizovaných soudních znalců, zástupců akademické a odborné veřejnosti i autoritami v příslušných odborných oborech, kteří jsou nezávislí na SD.
V minulosti jsme opakovaně ve věci nařčení nabízeli veřejnosti, včetně médií, aby se s příslušnou dokumentací a s reálnou situací v povrchovém dole Tušimice osobně na místě seznámili, bohužel, vždy dosud marně.
Proto jsme přistoupili k zorganizování tiskové konference dne 28. 6. 2012 v Praze., která je v prvé řadě míněna jako vysvětlení odborné problematiky s možností klást dotazy odborníkům Severočeských dolů s dlouhou hornickou praxí. Tato tisková konference být i pozvánkou pro novináře, kteří si v této záležitosti chtějí učinit konečně pravdivý a skutečně objektivní názor, k návštěvě dolu Tušimice. Nabízíme pozorovací let nad důlním dílem, při kterém se nejlépe získá představa o problematice.
Legálnost těžby
Těžba a ostatní hornická činnost v dole Tušimice (identické označení pro lom Libouš, nebo se používá zkratka DNT) v současnosti probíhá a vždy v minulosti probíhala dle platných povolení hornické činnosti, tedy zcela legálně.
Předesíláme, že veškerá těžba i budoucí záměry jsou výhradně v hranicích limitů těžby dle usnesení vlády 444/1991 a žádná změna limitu v této lokalitě se nepředpokládá.
Český báňský úřad a příslušný obvodní báňský úřad prováděly a provádějí pravidelné kontroly plnění obecně závazných předpisů i povinností a podmínek z platných povolení hornické činnosti.
V platnosti jsou dvě povolení hornické činnosti.
První platné povolení č.j. 3806/98/II z roku 1998 se vztahuje na v příslušných mapových podkladech přesně vymezenou část dobývacího prostoru. Dosud podle tohoto povolení probíhá v určeném prostoru hornická činnost (což je těžba skrývky, těžba uhlí, zakládání zemin a rekultivace) tak, aby bylo ložisko nerostných surovin využito dle Horního zákona maximálně hospodárně a současně ohleduplně k životnímu prostředí.
Druhé platné povolení č.j. 7879/05/II z roku 2006 platí pro v příslušných mapových podkladech přesně vymezenou navazující část dobývacího prostoru. Hornická činnost zde v roce 2012 probíhá a ještě v dalších letech zde bude probíhat s cílem hospodárně využít nerostné bohatství ČR a kvalitně rekultivovat.
V současnosti postupuje proces přípravy dalšího navazujícího povolení hornické činnosti v prostoru, kde se těžba a všechny ostatní procesy hornické činnosti předpokládají po roce 2014. Aktuální je nyní proces posouzení vlivu hornické činnosti na životní prostředí – proces EIA.
V budoucnosti, po vyčerpání uhlí v prostorech dle obou dnes platných povolení i v prostoru dle připravovaného povolení, bude požádáno ještě o jedno povolení hornické činnosti, které bude řešit dotěžení ložiska uhlí v dobývacím prostoru Tušimice.
Ukončení těžby uhlí v povrchovém dole Tušimice nelze přesně stanovit a bude záviset na vývoji na energetickém trhu, ale předpoklad je, že to bude až po roce 2040. Už v současnosti v dobývacím prostoru probíhá postupná rekultivace, která bude po ukončení těžby završena vytvořením jezera o ploše téměř 10 kilometrů čtverečních.
Severočeské doly v minulosti vždy prováděly a i v současnosti provádějí hornickou činnost v rozsahu dle platných povolení hornické činnosti. Nedošlo nikdy k žádné nepovolené – nelegální těžbě. Nelegální těžba energetického uhlí je absurdní, protože pro toto uhlí s nízkou výhřevností a vyšší sirnatostí není zákazník mimo ČEZ, který disponuje příslušnou a pro toto konkrétní palivo speciálně navrženou technologií s odsířením. Tvrzení o nelegální těžbě je omylem, který je založen na nepochopení pře-kvalifikace zásob a jejich převedením z jedné do jiné kategorie, přičemž se celkové množství geologických zásob se převodem nemění. Například k tomuto převedení zásob z jedné do druhé kategorie došlo při úpravě svahu dolu pro preventivní zvýšení stupně bezpečnosti, k němuž došlo při výpočtu zásob už v roce 2003. V jedné kategorii určité množství uhlí ubylo a stejné množství přibylo v jiné kategorii zásob. Vše lze ověřit v Geofondu porovnáním map a tabulek. Nový aktuální, platný výpočet zásob, byl schválen MŽP v roce 2010 a vše zahrnuje. To jen dokládá, že tvrzení jsou ve své podstatě neaktuální a jsou založeny na neznalosti odborné problematiky.
V minulosti byla opakovaně podávána oznámení na orgány státní správy, byly dávány podněty a trestní oznámení, která byla v minulosti opakovaně prošetřována i Policií ČR. Dosud vždy byly Policií ČR tyto podněty shledány jako neopodstatněné a fakty nepodložené. Jsme přesvědčeni, že i poslední trestní oznámení, o kterém jsme zatím nebyli oficiálně informováni, bude objektivně posouzeno a jsme přesvědčeni, že se opět potvrdí legálnost těžby i správnost výkazů zásob uhlí.
(tz)