Výkonost domácí ekonomiky byla v úterý zhodnocena jediným ukazatelem – hrubým domácím produktem (HDP). Pomineme-li fakt, že HDP v mnoha ohledech není ideálním zobrazením bohatství dané země, je to stále nejjednodušší a nejpoužívanější ukazatel a je mu také přikládán patřičný význam. V případě České republiky se hodnota HDP ve druhém pololetí mezičtvrtletně snížila o 0,2 % a meziročně o 1,2 %. Výsledek překvapivý není. Když se podíváme na dílčí makroekonomická data z posledních měsíců, bylo možné zhruba takový výkon domácí ekonomiky předpokládat. Zároveň se Česká republika zařadila v tomto ohledu na chvost zemí střední Evropy, když podobně nedobře je na tom jen Maďarsko. V případě celé Evropské unie jen jihoevropské země.
Detailní struktura HDP ještě nebyla zveřejněna, avšak hlavní zdroj poklesu je rovněž zřejmý. Jedná se o zaklínadlo posledních let - slabou domácí poptávkou. Domácí poptávka je fenomén. Je to strana o dvou mincích. Na jedné vláda nabádá domácnosti k šetrnosti. Jak však praví klasik, budeme-li všichni šetřit, všichni na to také doplatíme. Na druhé straně se Česká národní banka snaží tu samou domácí poptávku oživit pomocí snížení úrokových sazeb, tak aby lidé více utráceli a firmy více investovaly. Přitom utrácet je z čeho. Jak ukazují statistiky, celkové úspory domácností v posledním roce výrazně vzrostly. Bohužel již však neukazují komu a o kolik.
Pokud vyrazíme z české kotliny dále za hranice, zjistíme, že s podobnými problémy – slabou domácí poptávkou, nedostatkem volných pracovních míst, slabým ekonomickým růstem a státním dluhem se potýkají v podstatě všechny země Evropské unie, včetně toliko opěvovaného Německa. Jiné to není ani v zámoří. Zakopaný pes tedy asi leží někde jinde. Slabá domácí poptávka ve vyspělých ekonomikách je nikoliv příčinou, ale důsledkem dlouhotrvajícího, leč až v posledních letech viditelného trendu přesunu ekonomické síly do Asie a dalších rychle se rozvíjejících ekonomik. Tento proces je s velkou pravděpodobností v dalších dekádách nezvratný. Pro nadpoloviční většinu českých občanů to tedy do dalších let znamená velice pozvolný, o to však více vytrvalý pokles reálného příjmu, větší nejistoty na pracovním trhu a zhoršování životní úrovně. Druhá, menší polovina občanů by si však svou životní úroveň měla zachovat, případně rozšířit. Takže nezbývá než se snažit být v té menší polovině.
Ač se to může zdát na první pohled paradoxní, koruna navzdory slabým výsledkům domácí ekonomiky posilovala a byla zároveň nejsilnější měnou ve středoevropském regionu. Potvrdilo se, že v krátkodobém horizontu nehrají ekonomická data v případě koruny žádnou roli a její vývoj tak čistě udává tržní sentiment, česky řečeno poptávka spekulantů po české měně. Na měnovém páru s eurem došlo k prolomení hranice 25 Kč/EUR. Pod touto úrovní koruna následně strávila větší část týdne. V pátek však oslabila a krátce po 16 hodině se pohybovala v těsné blízkosti výše zmíněné hranice. Koruně se dařilo i vůči americkému dolaru. Ve čtvrtek se obchodovala jen několik haléřů od úrovně 20 Kč/USD. V pátek odpoledne však o své zisky přišla a zamířila zpět k hladině 20,30 Kč/USD.
Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ
O společnosti AKCENTA CZ, a.s.:
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu s více než 10letou tradicí. Kromě výhodných kurzů pro nákup a prodej deviz a nízkých poplatků za platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům. AKCENTA CZ je držitelem povolení (Č.j.:2011/1199/570) k činnosti platební instituce podle zákona o platebním styku č.284/2009 Sb. § 3 odst. 1 písm. a)b)c)e)f). Jako jedna ze dvou nebankovních společností obchodující s devizami v ČR je držitelem Licence pro obchodování s cennými papíry, která ji opravňuje k uzavírání forwardových a swapových obchodů. Zajišťuje směnu měn za výhodné kurzy a bez poplatku.
O skupině AKCENTA:
Skupinu AKCENTA tvoří tři samostatné společnosti: AKCENTA CZ, a.s., obchodník s devizami, AKCENTA ENERGIE, a.s., obchodník s elektrickou energií, a AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo. Skupina působí na středoevropském trhu v oblasti obchodování s devizami, obchodování s energií a poskytování bankovních služeb, vkladů a úvěrů.