Dosud nejvyšší cena prasat v živém byla přes 45 Kč (to je přibližně 57 Kč za Kg jatečně upraveného trupu) v roce 2001, kdy se ale jednalo o krátkodobou záležitost. Dnešní situace je výrazně jiná i vzhledem k vysokým výkupním cenám obilí z letošní sklizně, které výrazně ovlivní ceny krmnych směsí na celý další rok. Cena krmné pšenice se v roce 2010 pohybovala na úrovni 3400 Kč, v roce 2011 na úrovni přibližně 4000 Kč, zatímco v letošním roce se odhaduje na 5000 až 5300 Kč za tunu pšenice. Neobvykle razantní byl rovněž nárůst nákupních cen výrobních mas pro výrobu masných výrobků, který v období červen – srpen 2012 vzrostl o 20 – 30 %
Je tedy více než jasné, že takto rostoucí ceny vstupních surovin se musí projevit i na konečné ceně masných výrobků pro spotřebitele. Ačkoliv je v roce 2012 již patrné zvýšení zpracovatelské ceny, stále v průměru nedosahuje cen z let 1998, 2000, 2001 2002. Z těchto údajů je zřejmé, že v období před vstupem do EU a před ovládnutím trhu řetězci zpracovatelé dodávali obchodu za vyšší ceny než dnes.
V této souvislosti ale musíme zdůraznit, že za stálý nárůst cen masných výrobků a masa na pultech obchodů není primárně zodpovědný ani zemědělec, ani zpracovatel, protože ze srovnání průměrných zpracovatelských prodejních cen je patrné, že nárůst cen vstupů jako energie, plyn, pohonné hmoty atd. za posledních 15 let absorbovali právě zemědělci a zpracovatelé. Jednoznačným důkazem toho je skutečnost, že 20 rozhodujících podniků, kteří z 80 % pokrývají tuzemský sortiment v obchodních sítích, vytvořili v posledních dvou letech zisk ve výši 0,7 % z tržeb. To je pro mnohé podniky již téměř kritická hranice a zpracovatelé masa se tak pomalu dostávají na pokraj zániku.
(tz)