Tempo růstu mezd je velmi umírněné a odpovídá aktuální hospodářské situaci. Doposud vyšší tempo růstu mezd v podnikatelské sféře ve druhém čtvrtletí zvolnilo a dostalo se na úroveň nepodnikatelského sektoru. Mzdová diferenciace v podnikatelském sektoru i nadále výrazně převyšuje mzdové rozdíly v nepodnikatelské sféře, což je dáno i většími rozdíly v kvalifikaci pracovníků.
Vůbec nejvyšší meziroční nominální nárůst mezd byl ve 2. čtvrtletí zaznamenán v zemědělství (5,4 %), který byl však z velké míry kompenzován snížením počtu pracovníků. Tradičně se vyšší růst mezd týkal i zaměstnanců v peněžnictví a pojišťovnictví (4,9 %) a ve zpracovatelském průmyslu (3,4 %). Reálně mzdy vzrostly i zaměstnancům ve zdravotnictví, kultuře a ostatních činnostech, kde byl však nárůst mezd kompenzován vyšším úbytkem zaměstnanců. Naopak s poklesem mezd se museli vypořádat pracovníci ve stavebnictví (-2,8 %), v pohostinství (-1,0 %) a v činnostech v oblasti nemovitostí (-3,1 %).
Nejvyšší průměrná mzda zůstává i nadále bezpečně v peněžnictví a pojišťovnictví (48 729 Kč) a v informační a komunikační činnosti (45 084 Kč). Nejnižší mzdy jsou tradičně v sektoru ubytování, stravování a pohostinství (13 355 Kč) a administrativních a podpůrných činnostech (16 610 Kč).
V tomto roce mzdy reálně poklesnou v důsledku vyššího růstu spotřebitelských cen a obecně slabému tempu růstu nominálních mezd. Míra inflace by v letošním roce měl pohybovat nad hladinou 3 %. S poklesem reálných mezd se zároveň snižuje i reálná kupní síla obyvatelstva, což má následně negativní dopad nejen na finanční situaci samotných domácností, ale i na vývoj domácí ekonomiky. Vzhledem k tomu, že počet nezaměstnaných výrazně převyšuje volná pracovní místa, lze očekávat, že mzdy zaměstnanců, kteří vykonávají hůře placenou práci, reálně ještě výrazněji poklesnou.
Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ