Tlak na udržení životní úrovně, vyvolaný zvyšujícími se náklady na financování domácností, jejichž příjmy přestávají reálně růst, podpořil zájem Čechů o tzv. vilové domy představující kompromis mezi bydlením v tzv. bytovkách a ve vlastním rodinném domě. „Náklady na pořízení si bytu ve vilovém domě mohou být příznivější v řádu až několika set tisíc korun," řekl Martin Kupka, ředitel útvaru Investiční výzkum ČSOB.
V posledním roce však došlo k výraznému snížení počtu nových dokončených bytů. V porovnání s rokem 2007 dosáhl propad 32 %. „Hlavním důvodem poklesu počtu zahájených bytů v minulých letech je chybějící poptávka domácností po bytech již dokončených či dokončovaných. Bytová nabídka se svojí kvantitou, nastavenou cenovou hladinou a strukturou rozešla s koupěschopnou poptávkou, čímž se přirozeně přibrzdila aktivita developerů. Proces postupného obnovování rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou je a bude ovlivňován ekonomickou situací obyvatel a jejich očekáváním budoucnosti, účastí veřejných zdrojů na podpoře bytové výstavby nebo daňovými změnami (např. změnou sazby daně z přidané hodnoty)," říká Martin Kupka z ČSOB.
Přesto se není třeba obávat, že by Češi neměli v budoucnosti kde bydlet. „Ačkoliv stále ještě nemůžeme tvrdit, že jsme překonali útlum ve stavebnictví, prognóza je taková, že se bytová výstavba během následujících několika let opět rozběhne," doplnil Martin Kupka.
Přestože počet nově podepsaných hypotečních smluv na jaře letošního roku podle Hypoindexu poprvé stagnoval, poptávka po vlastním bydlení je mezi Čechy stále vysoká. Nahrávají tomu především nízké úrokové sazby, které se v případě nejoblíbenější pětileté fixace stále pohybují pod úrovní 4 procent.
(tz)