Ještě před zhruba 20 lety se v Česku stavěly hlavně domy s rozlohou 200 - 300 metrů čtverečních. "V 90tých letech stavěli hlavně začínající podnikatelé, pro které bylo důležité, jak domy vypadaly. Domy byly proto předimenzované, což souviselo s tím, podnikatelé měli peníze a chtěli to dát najevo. Běžně jsme proto prodávali a stavěli domy o rozloze 200 až 300 metrů. Jiné se prakticky v nabídce společností ani neobjevovaly," řekl Pavel Herclík, obchodní ředitel společnosti CANABA.
Postupně se ale rozloha nejčastěji stavěných domů zmenšovala. "Nesouvisí to ani tak s uvědoměním, ale spíše s ekonomickou situací, dodal Pavel Herclík. Kolem roku 2000 se totiž naplno rozběhl hypoteční trh a stavět tak mohly i středně příjmové skupiny jako živnostníci a střední management firem. "Větší roli v rozhodování o vlastním bydlení začala hrát ekonomika. Lidé si stavěli to, na co měli. Začala proto převažovat výstavba domů s rozlohou kolem 150 metrů čtverečních," řekl Pavel Herclík.
Dnes je podle něj situace opět jiná. „Stavějí se domy s obytnou plochou, která je výlučně potřebná k bydlení a všechno navíc je luxus. Průměrná plocha nově postaveného domu se blíží ke 100 metrům čtverečních, což odpovídá velikosti standardního bytu 4+1," uvedl Pavel Herclík. Podle statistik společnosti CANABA tvoří domy o velkosti 100m2 více než dvě třetiny celkové výstavby. "Zatímco před pěti lety bylo téměř nemožné najít v nabídce projektů dům o velkosti kolem 70m2, dnes se v tomto standardu staví nejvíc. Naše společnost přišla před dvěma, třemi roky s domem CHICO za milion a rozlohou přes 80 metrů čtverečních a fakticky tak odstartovala tento trend. Dnes i ostatní firmy ve svých katalozích prezentují domy dokonce již od 60m2," dodal Pavel Herclík.
Cena se nesnížila, rozloha pozemku ano
Vedle velikosti domu se za posledních 20 let významně snížila také velikost pozemků, cena za stavbu domu však zůstává téměř neměnná. "Zmenšující" se typické české domy souvisí nejen s praktickou potřebou lidí, ale i s dramaticky se zvyšující cenou pozemků. Podle Pavla Herclíka chtěli po roce 1989 všichni Češi parcelu o rozloze 2,5 tisíce m2, přičemž dnes je nejžádanější parcela o 600 metrech čtverečních. "Češi pochopili, že nebudou mít čas starat se o velké pozemky. Také zahrada je totiž nesmírné finančně i časově náročná," dodal.
Naopak cena nejčastěji stavěného domu se nijak dramaticky nezměnila. "V 90. letech bylo možné pořídit si dům o rozloze 200 metrů čtverečních za 2 až 3 miliony korun. Dnes se za stejnou cenu staví 80 procent domů, mají však rozlohu jen kolem 100 metrů čtverečních. Důvodem je především zvyšující se cena práce," podotkl obchodní ředitel společnosti CANABA.
Tabulka: Jak se vyvíjel typický český dům v posledních 20 letech
90. léta Kolem roku 2000 2011
Rozloha domu (m2) 200 - 300 150 80-100
Cena domu (mil. Kč) 3 3 2
Rozloha pozemku (m2) 2500 1100 600
(tz)