Evropský trh s IT se zotavuje jen pozvolna. Pro rok 2012 predikuje agentura Gartner meziroční růst nižší než jedno procento, a v zemích eurozóny dokonce pokles o 4 %. Analytici jej kladou za vinu škrtům veřejných výdajů – vlády a instituce před krizí odebíraly až pětinu zařízení a softwaru na trhu. Návrat k objemům před rokem 2008 se tak očekává až od příštího roku. Motory růstu budou periferie, zejména tiskárny, a chytré telefony. Pro rok 2013 Gartner očekává meziroční růst kolem 3 %, v samotné eurozóně jej odhaduje na 0,8 %.
Zatímco starý kontinent jako jediný globální region spíše stagnuje, v zemích BRICS panuje opačná situace. Zejména Rusko a Čína očekávají nadále silný meziroční růst objemu akvizic IT, letos o 11, resp. 15 %. Severoamerický trh roste pomaleji, celkový výhled je přesto pozitivní: americké firmy mají letos utratit za IT o 5 % více oproti minulému roku.
„Trendem je financování formou leasingu. Za nejisté makroekonomické situace se firmám obtížněji předvídají budoucí příjmy a řídí cash flow, navíc je hůře dostupné krátkodobé bankovní financování," řekl Jakub Cerman, výkonný ředitel společnosti CSI Leasing Czech. „Leasing umožňuje zařízení kdykoliv vyměnit za novější, bez ohledu na účetní omezení. Operativní leasing také zbavuje starostí s podporou zařízení či recyklací."
Firmy si výhody leasingu IT velmi dobře uvědomují. V USA se tímto způsobem pořizuje již více než pětina firemního IT a v Německu 10 %. Jen českého trhu se tento trend příliš netýká: za loňský rok podepsaly české firmy 50 260 leasingových smluv, z toho se však pouhých 1 931 týkalo financování IT a kancelářské techniky v celkové hodnotě 1 182 milionů korun. Leasing IT techniky tak představuje pouze 2,5 % tuzemského leasingového trhu.
(tz)