Ostatně aby taky ne, když budoucnost Evropy je snad nejvíc nejistá od pádu Berlínské zdi. Potenciální rozpad eurozóny už není bláznivou fikcí, ale o vystoupení Řecka z eurozóny se již mluví jako o normálním scénáři. O co méně některé spotřebitele zajímá Řecko, o to víc je zajímá zvyšování daní. V ČR zvýšení DPH přinesl leden 2012 a leden 2013 nebude o nic lepší. K tomu se rozebírá zbrzdění valorizací důchodů. Mnohým domácnostem klesají reálné příjmy (ceny rostou rychleji než mzdy) a vznáší se nad nimi hrozba nezaměstnanosti. Je to snad div, že se spotřebitelé bojí budoucnosti? Že je málokdo motivován k investicím a útratám? Že se lidé snaží výdaje odkládat, aby měli rezervu na horší časy? Vyšťourat v takových časech z ekonomiky trochu spotřebitelské poptávky je jako vymámit z jalové krávy tele.
Tudíž jsme se dnes mohli dozvědět, že české maloobchodní tržby (včetně ne zrovna moc „maloobchodního" motoristického segmentu, protože auta dnes kupují hlavně firmy) po očištění o sezónní vlivy v srpnu reálně meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Což je pořád úchvatné číslo ve srovnání s meziročními čísly, protože meziročně tržby poklesly o 0,8 %. Tento pokles ostatně koresponduje s recesí celé ekonomiky. A bohužel nemáme moc dobré zprávy ani do budoucna. Domácí poptávka bude ještě slabší. I země, které dosud nejsou v recesi, do ní směřují – třeba německé předstihové indikátory se rapidně zhoršují. Zároveň s tím ale rostou daně. Prorůstová opatření jsou jen mediální hříčkou. Takže do nákupů se málokdo požene. Maloobchodní tržby tak budou reálně klesat i po zbytek roku 2012.
České koruně to bylo upřímně jedno a během dopoledne dál posílila až na 24,84 CZK / EUR. Můžeme to považovat za pokračující dočasnou korekci předešlého poměrně prudkého oslabení koruny nad 25korunovou hranici k euru. Velkou roli v tom hraje hlavně včerejší proslov šéfa Evropské centrální banky Draghiho, ve kterém celou Evropu ujišťoval o světlých zítřcích, kdy poručíme větru, dešti, a to tím, že ECB bude dál vykupovat evropský odpad v podobě státních dluhopisů. Dost spekulantů mu skočilo na špek a začalo evropská aktiva nakupovat, což pomáhá jak euru, tak koruně.
Přesněji řečeno euru k dolaru to pomohlo spíš včera; dneska už má svou reakci za sebou a víceméně stagnuje kolem 1,300 USD/EUR. Stále platí, že dolar z většího nadhledu obrací svůj trend z oslabujícího do posilujícího, nyní tvoří jakýsi pomyslný vrchol a přitom nadprůměrně kolísá.
Markéta Šichtařová, Next Finance