„Svět stojí s nástupem „průmyslového internetu" na prahu nové éry inovace a změny," uvedli v nové zprávě Peter C. Evans, ředitel oddělení globální strategie a analýz společnosti GE, a Marco Annunziata, hlavní ekonom GE. „Uskutečňuje se prostřednictvím sbližování globálního průmyslového systému se silou pokročilých výpočetních technologií, analýzy dat, snímacích systémů a nových úrovní konektivity, jež umožňuje internet." Evans a Annunziata, kteří se k tématu „průmyslového internetu" vyjádřili i v pořadu televize CNBC, tvrdí, že „užší sepjetí digitálního světa se světem strojů skýtá potenciál hluboké proměny globálního průmyslu, a díky tomu i mnoha aspektů každodenního života, například toho, jak mnozí z nás provádějí svou práci."
Příležitosti jsou skutečně ohromné. Autoři zjistili, že jen v USA by mohl „průmyslový internet" během příštích 20 let přinést zvýšení příjmů o 25 až 40 procent a vrátit tempo růstu do hodnot, které se naposledy objevovaly v devadesátých letech dvacátého století. Kdyby zbytek světa dosáhl jen poloviny takového růstu, „průmyslový internet" by v tomtéž období umožnil zvýšení globálního HDP o 10 až 15 bilionů dolarů, tedy o množství odpovídající dnešní ekonomice USA.
„Průmyslový internet umožní prostřednictvím lepších výsledků a nižších nákladů značné úspory paliv a energie, lepší výkon a delší životnost fyzických aktiv. Díky tomu se zvýší výkonnost a urychlí se nárůst produktivity podobným způsobem, jako když došlo k průmyslové a posléze internetové revoluci," napsali Evans and Annunziata. „Tyto inovace jsou příslibem větší rychlosti a efektivity v tak rozmanitých odvětvích jako je letectví, železniční doprava, výroba energie, těžba ropy a plynu nebo poskytování zdravotnických služeb. Představují naději pro silnější ekonomický růst, větší počet i kvalitu pracovních míst a vyšší životní úroveň, ať ve Spojených státech, v Číně, afrických velkoměstech nebo třeba venkovských oblastech Kazachstánu."
O výsledcích této studie o víkendu informoval deník New York Times a uvedl, že podle zmíněných analýz „jsou technologie internetové éry připraveny povzbudit průmyslovou ekonomiku podobně, jako běžné užívání internetu proměnilo za poslední desetiletí média, komunikaci a reklamu".
Jak? Představte si například tryskový motor. Sada inteligentních senzorů monitoruje jednotlivé části motoru, sdílí informace celé flotily a uplatňuje techniky strojového učení na základě získaných dat, čímž personálu pomáhá udržovat motory ve stavu umožňujícím maximální výkon. „Představte si zvýšenou efektivitu při údržbě přístrojů, spotřebě paliva, rozdělení práce zaměstnanců a tvorbě letových řádů. Toho lze dosáhnout, když budou „inteligentní letadla" komunikovat s technickou obsluhou," píše se ve zprávě. „Podobné možnosti existují u lokomotiv, elektráren kombinovaného cyklu, energetických společností, průmyslových závodů a v dalších důležitých oblastech."
Snížení spotřeby leteckého paliva o jediné procento by díky využití průmyslového internetu mohlo přinést během 15 let úspory ve výši 30 miliard dolarů. Podobně průměrné zlepšení účinnosti všech plynových elektráren na světě o pouhé jedno procento by mohlo znamenat úspory ve spotřebě paliva odpovídající 66 miliardám dolarů.
Přitom má průmyslový internet ještě širší využití. Ve studii se uvádí, že by tato síť mohla sledovat a optimalizovat péči o pacienty, organizaci práce a vybavení v nemocnicích. Autoři odhadují, že zvýšení efektivity v této oblasti by mohlo celosvětovému zdravotnictví ušetřit až 63 milionů dolarů.
„Snoubení přístrojů s analytickými nástroji" by mohlo nalézt přímé využití v průmyslových sektorech, které v současnosti vytvářejí ekonomickou aktivitu v hodnotě 32 bilionů dolarů. „S růstem ekonomiky se bude rozvíjet i využití průmyslového internetu," uvádí zpráva. „Do roku 2025 by mohlo být možné aplikovat ho na oblasti odpovídající 82 bilionům dolarů, tedy přibližně polovině světové ekonomiky."
USA stojí v čele průmyslově-internetové revoluce, avšak „čím dál hlubší globální integrace a stále rychlejší šíření technologií" pomohou rozšířit její výdobytky po celém světě. „Pokud budou rozvíjející se trhy intenzivně investovat do infrastruktury a navíc včas a pohotově přijmou technologie průmyslového internetu, pak se rozvoj znásobí," domnívají se autoři.
Jak lze tedy urychlit růst? Státy a firmy se musí zaměřit na inovace a investovat do zavádění nezbytných technologií, zlepšovat kyberbezpečnost a vzdělávat novou generaci „digitálně-strojírenských" inženýrů a expertů. „Vyžádá si to zdroje i úsilí, průmyslový internet má však potenciál proměnit naši ekonomiku a život obecně – posune hranice možností, a to jak pro lidskou mysl, tak pro přístroje," usuzují autoři studie.
O společnosti GE
Společnost GE (NYSE:GE) pracuje na projektech, které mění svět. S pomocí nejmodernějších technologií řeší její špičkoví odborníci i zdánlivě neřešitelné problémy. Společnost přináší řešení pro energetiku, zdravotní péči, přepravu, finance i domácnosti. Jejím cílem je poskytovat lidem po celém světě stále účinnější nástroje pro vyspělejší stavebnictví, přepravu, energetiku a lékařství. Společnost GE proměňuje ideje ve skutečnost. Více informací o společnosti GE naleznete na www.ge.com.
Nejnovější informace o GE v regionu střední a východní Evropy najdete na blogu GEE for CEE http://geforcee.geblogs.com/
(tz)